banner53

İkinci Eşe Miras Kalır mı?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Babam ikinci evliliğini yaptı. Birinci eşi yani annem vefat etti. Tüm mal varlıkları annemin üstündeydi. Şimdi babam vefat ettiğinde yeniden resmi nikahla evlendiği eşine annemin üzerinde bulunan varlıklardan miras düşer mi?" sorusunu cevapladı.

İkinci Eşe Miras Kalır mı?

Okuyucumun babası ikinci evliliğini yapmış, okuyucum ilk evlilikten olma çocuk. Vefat eden de ilk eş, anlatılandan anlaşılana bir açıklık getirmek isterim. Öyle anlıyorum ki baba,ilk eşinden yani okuyucumun annesinden boşandıktan sonra ikinci evliliğini yapmış.

Anne de boşandıktan sonra vefat etmiş. Bu durumda vefat eden okuyucumun annesinin malvarlığı miras olarak çocuklarına kalacaktır.

Eski kocanın bu mallarda miras payı olmayacak,dolayısı ile ikinci eşin ise hiçbir ilişkisi bulunmayacaktır.

Okuyucumun anlatımını yanlış yorumlama ihtimaline karşın şayet durum şu ise; 1’inci eş, evlilik birliği içinde vefat etmiş, baba ondan sonra 2’nci hanımla evlenmiş ise, bu durumda anneye ait malvarlığının 1/4 ü babaya ait olacak, geri kalan 3/4 çocukların olacaktır.

Bir gün babanın vefatı halinde de şayet ikinci eş hayatta ise babaya ait tüm malvarlığının 1/4 ü ikinci eşin olacak geri kalanı çocukların olacaktır. Babaya ait tüm malvarlığı derken 1’inci eşin vefatı nedeniyle sahip olduğu miras payına dahil malvarlığı da bunların içinde olacaktır.

Yani bu durumda ikinci eş dolaylı olarak ilk eşin sahip olduğu malların bir kısmına sahip olabilecektir. İki ihtimale göre yanıt verdim okuyucumun durumu bunlardan hangisine uyuyor ise ona göre değerlendirme yapacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kadr iye turan
kadr iye turan - 5 ay Önce

Dedelerimizden kalan mallara babam ölürse 2. eşe mal kalırmı

EMLAK GÜNDEMİ: Miras babanıza geçmişse ve eşte nikahlı ise evet kalır.

Aysema yildirim
Aysema yildirim - 2 ay Önce

Kayivalidem öleli 15 yil oldu kayinpederim 2ci evliligini yapali 6yil oldu kayin pederimden 2katli ev kaldi fakat biz bu evde 32 yildir oturuyoruz ama tapumuz yok belediyede vergilerimizi oduyoruz bundan yeni esinin hakki varmi tapusu yok

EMLAK GÜNDEMİ: Miras gayrimenkulse evet kayınpederiniz vefat ettiğinde eşinin miras hakkı olur. Ancak kayınpederinize eşiyle birlikte sizin eşinizde mirasçı olacağı için payı oldukça azalır.

Hatice.ibis
Hatice.ibis - 3 ay Önce

Ben.ikinci Evliligimi Yaptim Esimin.esi.olmus.9.senedir Evliyim.esim Oldu 4tane.cocugu.var.bana.evden.cik.diyolar.sana miras.dusmez.diyolar.ben.bu
Evde.oturma.hakina.sahipmiyim.hocam

EMLAK GÜNDEMİ: Nikahınız varsa sizde yasal mirasçısınız ve ev eğer eşinizin üzerine ise çocukların sizi evden çıkarmaya hakları yok. Ancak evde onlarında hakları var. Miras paylaşımı yapıldığında ev ya satılır veya mirasçılardan biri diğerlerinin haklarını ödeyerek eve tek sahip olur.

Neslihan
Neslihan - 3 ay Önce

Merhaba,
Babam ikinci evliligi sirasinda kendisine ait olan evi esinin uzerine gecirdi. (Biz esinin onu bu devir icin kandirdigini dusunuyoruz). Eger babam bu devir isleminden vazgecmezse, ilerde benim bu ev uzerinden miras hakkim olur mu? Ikinci esin cocugu yok, kardesi ve olen kardesinin cocuklari var. Eger ikinci es once vefat ederse, saniyorum evi 1/2si babama diger 1/2si yegenlerine kalacak. Boyle bir durumda bizim ev devrinin kandirilarak yapildigini soyleyip yegenlerden o 1/2yi alma hakkimiz olur mu? Sayet babam once vefat ederse, ev zaten ikinci esin uzerine yapilmis oldugundan bize miras dusmez galiba; bu durumda da ayni sekilde evin kandirma yoluyla devredildigini soyleyip dava acabilir miyiz?

EMLAK GÜNDEMİ: Kişiler mallarını dilediği gibi tasarruf etme hakkına sahiptir. Babanız da bu hakkını kullanarak evini eşinin üzerine geçirmiş. Buna yasal bir engel yok. Ölüm durumunda dediğiniz gibi mal paylaşımı yapılır. Siz yapabileceğiniz sadece ölüm sonrası mirasçılık davası açmak.

Aysema yildirim
Aysema yildirim - 2 ay Önce

Yanitlaginiz icin tesekkur ederim peki o tapu kimdeyse ustune alsa esim ozaman kayinpederimin esi birseye sahip olurmu esimin tamamen hak sahibi kendimi olur

Imran ozcan
Imran ozcan - 4 ay Önce

Selam bızım annemız oldu babamız ikinci evlılıgını 2006 yaptı onceden alınmıs mallardan bu es ne kadar alır bu mallar ikinci eşle evlenmeden once alınmı ve babamızın ustune hepsı yenı esı ne kadarını alıs bızı bılgılendırırsenız sevınırım ıyı günleri

EMLAK GÜNDEMİ: Anneniz öldüğünde babanızla resmi nikahlı ise mirasçısı olur. Babanız kalan bu mirası dilediği gibi tasarruf edebilir.

Sebahattin
Sebahattin - 4 ay Önce

İyi günler annem ikin ci evliliğini yapdı annem ikinci evliliğinden arsa ve ev aldı

aykut
aykut - 3 ay Önce

merhaba annem vefat etti babam evlendi babamin ustune bir ticari taksi bir daire birde tarla kaldi biz babam olunce bu mallardan ne sekilde faydalanamyiz yani bab taksiyi satar kadinin ustune yapar daireyi kadinin ustune yaparsa biz bunlardan hak talep edebilirmyiz yani babam bizi mahr birakirmi bu mallardan oyle bi durum soz konusumu

EMLAK GÜNDEMİ: Evet bu şekilde yapanlar var. Ancak ölüm durumunda miras davası açarak hak talebinde bulunabilirsiniz.


SIRADAKİ HABER