İcralık Mirasçı Ne Yapabilir? Hacizli Gayrimenkul Satılabilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Babamızdan biz beş kardeşe tarla miras kaldı. Biz bu tarlayı satmak istiyoruz ama bir kardeşimizin borcu nedeni ile hissesine haciz gelmiş. Bu durumda tarlayı satamayacak mıyız? " sorusunu cevapladı.

İcralık Mirasçı Ne Yapabilir? Hacizli Gayrimenkul Satılabilir mi?

Bir gayrimenkul üzerinde haciz bulunabilir. Hacizler satışa engel değildir. Satış, gayrimenkulün üzerindeki hacizle birlikte yapılır. Yani satışla haciz kalkmaz, devam eder.

Devam eder de acaba hacizli bir gayrimenkulü alan çıkar mı? Şayet alan çıkar ise hacizli olarak satılır. Alacaklı da isterse gayrimenkulün satışını talep ederek, alacağını tahsil eder.

Gayrimenkulün satışına engel tedbir kararlarıdır. Bir gayrimenkul üzerine mahkemece tedbir koyularak satışı engellenebilir.

Dolayısıyla tapudan bakılacak husus gayrimenkul üzerinde haciz mi yoksa tedbir mi olduğudur. Tedbir var ise tedbir kalkmadan satış yapılamaz. Haciz var ise hacizli malı alacak biri bulunursa satış yapılır.

Ancak böyle bir malı almaya kalkacak kişi de yok pahasına almaya çalışacaktır. İşin doğrusu haciz konusu borcu ödeyip haczi kaldırıp gayrimenkulü gerçek değeri üzerinden satmaktır.

Böyle durumlarda hali vakti iyi olan hissedar borcu ödeyip; satışta, borçlu hissedarın payından alacağı tahsil eder. Böylece hem gayrimenkul değeri üzerinden satılır hem de taraflar birbirine borçlu kalmaz.

Unutulmamalıdır ki icrai satış sonucu çoğunlukla gayrimenkul değerinin altında satılır. ümkün olduğunca buna meydan vermemelidir.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 14:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Canan pek
Canan pek - 1 yıl Önce

Slm biz altı kardeşiz dört kız iki erkek babamızın altı kaltı binası var ama iki erkeğin devlete yüklü borcu var babama Allah korusun birşey olsa bu evden kızların hissesi ayrı tutulurmu yoksa erkeklerin borcu sebebi nedeniyle kızların hakkınada el konurmu

EMLAK GÜNDEMİ: Mirasçıların borçlarına karşılık kalan miras icra yoluyla satılır. Satılan gayrimenkulde borcu olmayanlar haklarını alır. Eğer icra durumu olmasın isteniyorsa reddi miras yolu tercih edilebilir.

Savas
Savas - 1 yıl Önce

Selam ben para karşılığında bir kişiye senet yapip mal verdim 1 yıl vadeli ödeme günü geldiğinde borçlu olan kişi borcunu ödeyemedi borclu kisinin uzerine mal varligi olmayinca bende olmus babasinin mal varligina avukata verip haci koydudum ve borçlu olan kisinin 3 kardeşi daha var ben bunların babasının malını ihale yolu ile satıp paramı alabilirmiyim şimdiden tesekkurler

N turhan
N turhan - 1 yıl Önce

İcradan satışa çıkan (kardeşimin borcu yüzünden) babadan miras taşınmazlarda kardeşimizin hissesi diğer mirasçılar nasıl alır? Satışta sadece kardeşimizin hissesini ödesek olurmu? Yoksa hepsine tek tek ve tüm hisse mi satılır? Mallar açık artırmada gerçek fiyatının üstünde mi altındamı satılır?

EMLAK GÜNDEMİ: İcradan satışa çıkan hisseli gayrimenkullerde diğer hissedarlara öncelik tanınır. Yani bedeli ödenerek hisse alınabilir. Bu durumda diğer hissedarlar kendi hisseleri için bir işlem yapmazlar. Açık artırmalı da olsa icra satışlarında gayrimenkuller gerçek değerinin altında satılır genellikle.

N turhan
N turhan @N turhan - 1 yıl Önce

Açık arttırmada(icrada) araya kötü niyetli kişiler(simsarlar) girip miras olan malımız elden gidebilir diyorlar .Borçlu olan kardeşimin sadece hissesini mi ,tamamını mi almak zorundayız. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

EMLAK GÜNDEMİ: Hisseli gayrimenkullerin icra satışında öncelik hissedarlarındır. Hissenin tamamını değil icra gelen hissedarın payını almanız yeterlidir. Kendi malınızı almak için neden para ödeyesiniz?

Ayse Capanoglu
Ayse Capanoglu - 1 yıl Önce

Merhabalar, biz de dort kardesiz, mirasin uzerinde haciz var.Biz uc kardes borclu kardesin hissesini borcluya vererek hisseyi kendimiz alabilirmiyiz.Kardesin borcunu hissesi zaten karsilamiyor.Bu durumda satis olabilir mi?tesekkurler..

EMLAK GÜNDEMİ: Haczin kaldırılması için borcun tamamının ödenmesi gerekir. Kardeşinize ait hissenin satışından elde edilen gelirin borcu karşılamaması satışa mani değildir. İcradan satışa çıkarılan hisse diğer hissedarlar tarafında satın alınabilir.

mehmet
mehmet - 1 yıl Önce

ninemden kalan tarla var. babam ve amcamlar hayatta değil. tarlayı satmak istiyoruz. abimin üzerinde yüklüce miktarda haciz var. ne yapabiliriz.

EMLAK GÜNDEMİ: Abiniz reddi miras yapar. Diğer mirasçılarla birlikte tarlayı satar elde edilen gelirden yine abinize payını verirsiniz.

Burak Karahan
Burak Karahan - 1 yıl Önce

Merhaba; Biz dört kardeşiz Tapusu babamın üzerine olan dört katlı bir binaya babamın borcu yüzünden (Borcun tamamı binanın şuan ki satışından fazla) tamamına icra koyulabir mi? Koyulursa biz bu kararı bozdurabir yada durdurabir miyiz?

EMLAK GÜNDEMİ: Evet bu işlem yapılabilir. Borcun ödenmesinden başka yasal çözüm yok.

GÜROL TEKE
GÜROL TEKE - 1 yıl Önce

ağabeyim vefat etti üç kardeşiz.dolayısıyla ev üçe bölünecek ağabeyimin çocuklarından birsinin borcu nedeniyle eve icra geldi,bizlere haber vermeden icra yoluyla satış yapulırmı,bu durumda biz ne yapmalıyız....çok teşekkürler

EMLAK GÜNDEMİ: Söz konusu çocuk ölen ağabeyinizin çocuğu ise size miras düşmez. Yok diğer kardeşlerden birisinin çocuğu ise ve babası hayatta değil ise mirasçı oluyor. Mirasçı durumunda olan kişiye icra gelmişse; reddi miras yapabilir, diğer hissedarlar miras payını alabilir veya gayrimenkul icradan satışa çıkar her hissedarlara payı ödenir. Ayrıca icradan satışta diğer hissedarlara teklif götürülür ve öncelik tanınır.

GÜROL TEKE
GÜROL TEKE @GÜROL TEKE - 1 yıl Önce

özür dilerim miras babamdan kalan,ağabeyim vefat etti,çocuklarından birisinin borcu yüzünden eve icra geldi,icrada evin tamamımı yoksa yalnızca onun hissesimi satılır bu durmda ne yapmamız gerek...çok teşekkürler

EMLAK GÜNDEMİ: Evde hisse paylaşımı yapılamayacağı için evin tamamı için satış söz konusu. Hisse satışı olmaz. Ancak diğer hissedarlar bedelini ödeyerek hisseyi alabilir ve evi icra satışından kurtarabilirler.

Yağmur toy
Yağmur toy - 1 yıl Önce

Merhaba. Annemin babasından miras kaldı. Annem öldüğü için miras bize geçti ama babamında icra takibi var bu durumda ne yapmamız gerekiyor acaba. Biz 5 kardeşiz büyük olan 3 kardeş 18 yaş üzeri.

EMLAK GÜNDEMİ: Babanız reddi miras yapabilir. Ayrıca siz kendinize düşen miras payını alabilirsiniz.


SIRADAKİ HABER