banner53

İcradan Alınan Konutta Haciz Düşer mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "İcradan uygun bir taşınmaz düşünüyorum. Fakat tapu üzerinde X bankası adına ipotek varsa, ben ihaleyi muhammen bedel civarında bir rakamla kazanırsam ve diyelim ki banka alacağının tamamını bu satıştan karşılayamazsa, söz konusu haciz düşer mi? Benim yeni tapumda bu haciz hâlâ mevcut olacak mı? Borcun kalanını ben mi üstlenmiş olacağım?" sorusunu cevapladı.

İcradan Alınan Konutta Haciz Düşer mi?

Okuyucuma önce genel kuralı söyleyeyim. Bir gayrimenkul satın alındığında şayet bu gayrimenkul bir kredinin teminatı olarak üzerine ipotek tesis olunmuşsa veya herhangi bir nedenle o gayrimenkul haciz edilmişse, yeni malik o gayrimenkulü ipotekli olarak veya üzerindeki haciz kaydı ile birlikte alır.

Sonuçta ipoteğin paraya çevrilmesi gerektiğinde veya haciz tatbik edilen alacak için paraya çevirme işlemi başlatıldığında, yeni malik eski malik ayrımı yapılmaz.

O gayrimenkul satılır ve alacaklı parasını tahsil eder. Yani yeni malik o bu borcu üstlenmiş olur. 

Okuyucumun sorduğu durumda da bu sistem uygulanır. Ancak kendisi icra marifeti ile satılan bir gayrimenkul düşünüyor.

İcra marifeti ile satılan gayrimenkullerin satış ilanında, o gayrimenkulle ilgili her türlü takyidat bilgisi ve alıcıların sorumluluğu belirtildiğinden, kendisi bilgi sahibi olarak ya ihaleye kalıp satın alacak veya söz konusu ilanda belirtilen hususlar kendisi için kabul edilemez olacaktır.

Dolayısıyla böyle bir işe girişirken, öncelikle her türlü bilgiyi edinip yine bilinçli olarak girişimde bulunmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER