banner53

Hisseli Eve Haciz Gelir mi?

Borçlu kişinin, ödemekle yükümlü olduğu borç bedeli ile aynı değerdeki menkul ya da gayrimenkullerine el konulması, kısıtlanması haciz işlemi olarak adlandırılıyor. Peki, borçlunun sahip olduğu mallar hisseli ise bu durumda haciz işlemleri uygulanabilir mi?

Hisseli Eve Haciz Gelir mi?

Hisseli Mallara Haciz

Hisseli tapusu olan gayrimenkullerde iki durum söz konusu olabiliyor.

Tapudaki paylar belirtilmiş, paydaşların haklarının belli olduğu hisseli tapuların yanı sıra gayrimenkullerin mülkiyetinin paylı mülkiyet haline getirilmemesi ve paydaşların kendilerine ayrılmış olan hisselerinin belirtilmediği tapular da olabiliyor.

Eğer paydaşların kendilerine ait payları belli ise ipotek kimin üzerine ise gayrimenkulün satış işlemlerinin ardından borçlunun kendi hissesi oranında borç tahsil ediliyor.

İpotekli kişinin gayrimenkulü satışa çıkarmaması halinde diğer alacaklı gayrimenkulü satıp da parasını alamıyor.

İcra ve İflas Kanununda Hisseli Mallara Haciz

İcra ve İflas Kanununun 94. maddesine göre;

Madde 94:  Bir intifa hakkı veya taksim edilmemiş bir miras ya bir şirket yahut iştirak halinde tasarruf edilen bir mal hissesi haczedilirse icra dairesi ikametgâhları malûm olan alâkadar üçüncü şahıslara haber verir.

Borçlunun reddetmediği miras veya başka bir sebeple iktisap eyleyip henüz tapuya tescil ettirmediği mülkiyet ve diğer aynî hakların borçlu namına tescili alacaklı tarafından istenebilir.

Bu talep üzerine icra dairesi alacaklının bu muameleyi takip edebileceğini tapu idaresine bildirir. Alacaklının bu sebeple yapacağı kanunî masraflar ayrıca takip ve hükme hacet kalmaksızın dairece borçludan tahsil olunur.

Miras Hissesine Haciz Gelir mi?

Vefat eden bir yakını tarafından kalan taşınabilir ya da taşınılmaz mal varlıklarına miras denmekte olup, miras üzerine alınmasından sonra eğer ki mirasçının borcu var ise hakkına düşen paya haciz konması mümkündür. Yani miras hissesine haciz gelir mi sorusuna yanıt gelebilir olacaktır.

Hisseli Tapuya İpotek Konur mu?

Hisseli tapu birden fazla kişinin hak sahibi olması ile ortaya çıkmakta olup, hisseli tapuya ipotek konulur mu konusunda ise konulması mümkündür.

Hak sahibi kişilerin haklarına düşen pay belli olup, buna göre borçlu olan hak sahibi yerine alacaklı olan kişi ipotek koyabilir ve kendisi hak sahibi olabilir. Bu durum da ise konmasının mümkün olduğu görülmektedir.

İçerik www.emlakdanismanlari.com'dan Alınmıştır.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 04:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER