Hisseli Arsaya Ev Yapılabilir mi?

Hisseli arsa bir arsanın birden fazla sahibinin olunması anlamına gelmektedir. Peki hisseli arsaya ev yapılabilir mi?

Hisseli Arsaya Ev Yapılabilir mi?

Hisseli Arsaya Ev Yapılır mı?

Hisseli olan bir arsada eğer konut imarlı varsa buraya tabii ki konut yapılabilir. Ama bu tarz bir işlem yapılacağı zaman bütün arsa sahiplerinin yani bütün hissedarların rızasını almak gerekmektedir.

Bütün hisse sahipleri bir araya gelerek böyle bir işlem için bir sözleşme hazırlayıp sonrasında konut işlemine girebilirler. Yani bir arsaya konut yapılması arsanın imar durumu ile alakadardır.

Miras kalan hisseli arsaya ev yapmak için ruhsat almalısınız. Bunun için de belediyeye müracaat gerekiyor. Belediye hisseli tapuya ruhsat vermek için maliklerin tamamının yani diğer hissedarların tapu senetleri ve mülkiyet durumlarını gösteren tapu tescil belgesi ile birlikte dilekçe vererek belediyeye ruhsat başvurusu yapmanız gerekiyor.

Hisseli arsaya inşaat ruhsatı alabilmeniz için bu şart. Bu belgelerin son 1 ayda çıkarılmış olması yani güncel olması lazım.

Eğer hissedarlar size vekalet veya muvafakatname vermesi de yeterli. Vekalet ya muvafakat ile yetki alabilirsiniz, tabi bunların tamamının noterden noter onaylı olması gerekiyor. 

Hisseli Arsaya Yapılan Bir Ev Nasıl Satılır?

Hisseli olan bir arsa üzerine yapılmış bir konut varsa ben sizde bu konutun sahibiyseniz satışı konusunda dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu konut eğer kat mülkiyetli yani iskanlı ise zaten o konutun tamamen sizin olduğu görürsünüz ve rahatlıkla satarsınız.

Ama bazı durumlarda ülkemizde maalesef kat mülkiyeti alınmamakta yani konut yapıldığında dahi herkeste belli oranda arsa tapusu olmaktadır. Yani bir eviniz var ama elinizde ev tapunuz değil, sadece o arsanın belli bir miktarının size olduğunu gösteren bir arsa tapusu elinizde bulunmakta.

Siz böyle bir evi satmak istiyorsanız alan kişiye bunları söylemeniz daha doğru olacaktır. Veyahut bu durumda alıcının  banka  kredisinde bazı sorunların yaşayacağınızı bilmeniz gerekir ve bu da satışını uzatabilir veya fiyatınızda indirim yapmanız da gerektirebilir

Hisseli Arsa Satılırken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Hisseli bir arsada ki herhangi bir hisseye satmak birçok durumda önünüze sıkıntılar getirebilir. Kendi hisseniz olan bir arsayı satmak istiyorsanız öncelikle diğer hissedarlara noter aracılığı ile arsanızı sattığını duyurmanız gerekir.

Çünkü hisseli arsalarda öncelik alım hakkı diğer ortaklarınızındır. Yani siz ararsınızı satmak istiyorsanız ve eğer bir ortağınız almak istiyorsa öncelikle müşteriniz değil, ortağınız bu arsayı alabilir. 

Arsadaki belli bir hisseyi değil, bütün arsanın tamamen satılması en doğru olandır.

YORUM EKLE