Hile ile El Konulan Gayrimenkul Nasıl Geri Alınır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Ben okuması yazması olmayan biriyim. Oğlum, ne olduğunu bilmediğim bazı kağıtlara parmak bastırmak suretiyle üç adet gayrimenkulüme el koymuş. Bu halde gayrimenkullerimi geri alabilir miyim?" sorusunu cevapladı.

Hile ile El Konulan Gayrimenkul Nasıl Geri Alınır?

Ben okuması yazması olmayan biriyim. Beş çocuğumdan biri hapse girdi. Sonrasında eşimi kaybettim. Hapisteki oğlumun çocuklarına da bakmak zorundayım. Bütün bu güçlükler psikolojimi bozdu ve tedavi görmeye başladım.

İşte bu safhada bir oğlum, ne olduğunu bilmediğim bazı kağıtlara parmak bastırmak suretiyle üç adet gayrimenkulüme el koymuş. Bunu sonradan fark ettim. Baktığımda hesabıma girmiş tek kuruş yok.

İtiraz ettim ama gördüm ki oğlum gayrimenkulleri hemen bir başkasına devretmiş. Benim satmak veya oğluma devretmek gibi bir arzum yoktu. Çünkü bu oğlumdan başka dört çocuğum daha var. Bu halde gayrimenkullerimi geri alabilir miyim?

Son birkaç yazım sanki sözleşilmiş gibi böyle hata veya hile ile yakınlarının gayrimenkullerine el koyanlar hakkında oldu. Ama okuyucumun üzüntüsü elbette büyük ve özellikle gecikmeden yanıt vermek istedim.

Efendim bizim hukukumuzda hata, hile ve korkutma (ikrah) ile yapılan hukuki işlemlerin geçersiz olduğuna dair maddeler var.

Hata sonucu yapılan hukuki işlemler geçersizdir. Hile ile yapılan işlem geçersizdir, keza korkutma suretiyle yapılan hukuki işlemler geçersizdir.

Okuyucumun anlattığı olaya baktığımda bir hilenin varlığını görüyorum.

Zira okuyucum neye parmak bastığını bilmiyor, parmak bastığına göre zaten okuma yazması yok. Ayrıca belli ki oğlu, gayrimenkulleri hemen birilerine devretmiş.

Bunun nedeni de bunların üçüncü iyi niyetli kişiler olduğu dolayısıyla gayrimenkullerin geri alınması talebinde bulunulamayacağını ileri sürmek için hazırlanmış bir tezgah.

Bir kere hukukumuzda hileli işlemler geçersiz olduğundan, okuyucumun oğlunun yaptığı işlem geçerli değil. Zira hileli bir işlem olduğu anlaşılıyor.

Bu gayrimenkullerin devrinin hileli davranışın bir devamı olduğunun ispatı halinde, bunların geri alınması için dava açılması mümkün olabilecektir.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2021, 08:02
YORUM EKLE