banner53

​​​Hazine Arazisinin Tapusu Nasıl Alınır?

Devlete ait olan arazilere hazine arazisi denir. Bu kapsamda yer alan ve hazineye tescili yapılmış olanlar özel mülkiyetli, tescili yapılmamış olanlar genel mülkiyetli hazine arazisi olarak tanımlanır. Hazine arazilerinin bir kısmı hak sahipleri tarafından tapuya tescil ettirebilir. Bu arazilere örnek olarak orman sınırlarına dahil olmayan ve tapuya tescil edilirken maliki çıkmayan araziler verilebilir. Peki hazine arazisi tapusu nasıl alınır?

​​​Hazine Arazisinin Tapusu Nasıl Alınır?

HAZİNE ARAZİSİNİN KAPSAMI VE 2B ARAZİSİ 

Tapuya tescili söz konusu olmayan; göller, dereler, nehirler, dağlar, tepeler, kayalar hazine arazisi kapsamına girer. 2/B kanunu olarak bilinen 6831 sayılı Orman Kanunu uyarınca orman sınırları dışına çıkartılan yerlere ise kısaca 2/B arazisi denir. İlgili kanun bu şekilde orman sınırları dışına çıkartılan araziler ile hazine mülkiyetinde olan tarım arazileri için uygulanır. Bu kanunda belirlenmiş işlemleri yapmaya illerde defterdarlıklar, ilçelerde ise mal müdürlükleri yetkilidir. Yani hazine arazisi olarak tanımlanan alan il sınırları içindeyse bu taşınmazlarla ilgili işlemlerde müracaat merkezi defterdarlıklar, ilçe sınırları içindeyse mal müdürlükleridir.

HAZİNE ARAZİSİ ÜZERİNDE HAK SAHİBİ NASIL BELİRLENİR? 

Hazine arazileri üzerinde kullanıcı ya da yararlanıcı olan kişiler, genel anlamda hak sahibi olarak nitelendirilir. 6831 sayılı yasaya göre 2/B alanında bulunan taşınmazlara ilişkin olarak bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenmiş güncelleme listeleri ya da kadastro tutanaklarına göre oluşturulan tapu kayıtlarında bu taşınmazların 31.12.2011 tarihinden önce kullanıcısı olanlardan bu taşınmazları satın almak için süre kısıtına uygun olarak idareye başvuran ve satış bedeline itiraz etmeyenler hak sahibi  sayılır.

İlave olarak kanun yürürlüğe girdikten sonra düzenlenen güncelleme listeleri veya kadastro tutanaklarına göre oluşturulan tapu kayıtlarında bu taşınmazların 31.12.2011 tarihinden önce kullanıcısı olanlardan süresi içinde idareye başvuran ve satış bedeline itiraz etmeyenler de hak sahipleri arasında sayılmıştır. İlk durumda hak sahipleri kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 6 ay içinde, ikinci durumda ise güncelleme listelerinin tescilinden veya kadastro tutanaklarının kesinleşmesinden itibaren 8 ay içinde idareye başvurmaları gerekir.

HAZİNE ARAZİSİNİN TAPUSU NASIL ALINIR?

Hazine arazisini satın alma süreci, kişilerin taşınmazın bulunduğu yere göre Defterdarlık Emlak Müdürlüğü veya Milli Emlak Müdürlüğü’ne ya da mal müdürlüklerine dilekçe vermesi ile başlar. Taşınmaz mal il sınırları içindeyse Defterdarlık Emlak Müdürlüğü veya Milli Emlak Müdürlüğü’ne, ilçe sınırları içindeyse mal müdürlüklerine başvurulur. Başvuruda taşınmazın ada, parsel gibi özellikleri ve açık adresi belirtilir. İdare tarafından ihale günü ve saati müracaatçıya bildirilir.

Taşınmaz için belirlenen satış bedeli, ihale kararının ya da satışın uygun bulunmasının bildirimini takip eden on beş gün içinde peşin ya da taksitli olarak ödenebilir. İdareye ödemesini yapan müracaatçı, taşınmazın tapusunu alır. Ancak taşınmaz için belirlenen satış bedeli tamamen ödenmediği sürece tapu verilmez. Bu durumda müracaatçı kalan taksit meblağını ve kanuni faizlerini karşılayacak tutarda süresiz ve kesin  banka teminat mektubu ya da ipotek vererek tapuyu alabilir.

Sonuç olarak hazine arazisi tapusu, arazinin il veya ilçe sınırları içinde olması durumuna göre yetkili yerlere yapılacak başvuru sonrasında alınır. Tapunun alınması için idare tarafından belirlenen taşınmaz bedelinin tamamen ödenmesi veya kalan tutar için teminat gösterilmesi gerekir.

Milliyet Emlak

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rıdvan UÇAR
Rıdvan UÇAR - 4 ay Önce

Hazine arazisinin tapusunu almak için suan basvuru yapılırmı

Zeynep
Zeynep - 3 ay Önce

Merhaba hazine arazisi kullanmaktayım fakat milli emlak da cikmiyor yer kayitli çevremdekiler park olarak çıkıyor kayıt eetirip tapu alabilirmiyim

Süleyman özdemir
Süleyman özdemir - 4 ay Önce

Hazine arazisi için şu an tabu alma baş vurusu yapılırmı

Ali öź
Ali öź - 3 ay Önce

Orman vasfinı yitirmiş olan yerde tarlam var. Ormanla mahkemelik oldum. İşgalci olarak karar verdiler. Ecrimini ve mahkeme masraflarını yatırdım.10 gun içinde köyümüze . Kadostra gelecek yerimi alabilirmiyim. Birde itiraz olursa alamazsın diyorlar .yani köyden biri burası benim derse alamazmışım doğrumu.teşekürler

ekrem bey
ekrem bey - 3 ay Önce

Merhaba kolay gelsin bizim arazimiz içinde hazine malı görünüyor bu durumda satış esnasında tarım il müdürlüğü satışı red ediyor.bu durumda ne yapmamız gerekiyor ?

EMLAK GÜNDEMİ: Hazine arazilerinin satışı yapılamayacağından bahsi geçen kısmı arazinizden çıkarıp satış yapmalısınız.

Mehmet saglam
Mehmet saglam - 4 ay Önce

Dedem Van Erciş haydarbey Mahallesi'nde 1970 yıllarında parayı vermiş adamla adalarında tartisma çıkmış adam tapuyu vermemiş arsanın içinde 6tene ev ve ahır meyve ağaçları da var bu nasıl çözülür yardımcı olurmusun 05466927948

EMLAK GÜNDEMİ: Tapu devri gerçekleşmemiş taşınmazlar için maalesef hiç bir hak talebi yapılamaz.

Ali Ağdak
Ali Ağdak - 3 ay Önce

Andırın karapınar

ekrem bey
ekrem bey - 3 ay Önce

sda


SIRADAKİ HABER