Hatalı Kadastro İşlemlerine Nasıl itiraz Edilir?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Babamın köyde tarlaları vardı. Babamın vefatından sonra köyümüzdeki tarlalara tapu kadastro işlemi yapıldı ve tarlalar için tapu çıkarıldı. Bu işlemlerle en büyük abim ilgilenmiş. Köyde babamın tarlalarının bir kısmının tapusunu kendi adına yaptırmış. Bu tarihten sonra tapu iptal davası açarak hatalı yapılan işlemi düzeltebilir miyiz?" sorusunu cevapladı.

Hatalı Kadastro İşlemlerine Nasıl itiraz Edilir?

Biz 5 kardeşiz. Babam 1998 yılında vefat etti. Babamın köyde tarlaları vardı. Babamın vefatından sonra köyümüzdeki tarlalara tapu kadastro işlemi yapıldı ve tarlalar için tapu çıkarıldı. Bu işlemlerle en büyük abim ilgilenmiş. Köyde babamın tarlalarının bir kısmının tapusunu kendi adına yaptırmış.

Ben başka şehirde görevli olduğum için diğer kardeşlerim de en büyük abimin dürüst hareket edeceğini düşündükleri ve köyde olmadıkları için tapu kaydını incelememişler. Ben de abimin kendi adına tapu çıkarttığını yeni öğrendim. Bu tarihten sonra tapu iptal davası açarak hatalı yapılan işlemi düzeltebilir miyiz?

Okuyucuma yanıt vereceğim ama acaba ben bu okuyucuma daha önce yanıt verdim mi yoksa ortada yaygın bir problem olduğu için benzer bir mektuba mı yanıt verdim, doğrusu aklıma takılmadı değil. Okuyucumun mektup tarihine baktığımda bayağı yakın bir tarih.

Bu durumda daha önce verdiğim yanıtın benzeri bir mektuba verilmiş olduğu hususu kesinleşti. Konu da yaygın olduğu ve diğer okuyucularımı da ilgilendireceği için yeniden yanıt vereyim dedim. Kadastro çalışması yapılmamış alanlarda parseller ve parsellerin malikleri net değildir.

Bu alanlarda mülkiyet kayıtlarda, doğusunda koruluk, güneyinde dere, sağında solunda... alanlar gibi tarifler belirlenmiştir. Ancak kadastro çalışması sırasında bu alanlar ölçülerek teknik birimlere bağlanır ve o mahaldeki kimselerin vereceği bilgiler ile oluşturulan parseller edinilen bilgi ile belli isimler için kaydolunur. Çalışmalara itiraz mümkündür. Yapılan çalışma askıya çıkar, askı sırasında itirazlar incelenir.

Ancak okuyucumun durumunda olan yani askı süresi içinde mahallinde bulunmayanlar itiraz süresini geçirmiş olur. Bu halde tüm haklarını kaybetmez, bayağı uzun bir süre 10 yıl müddetle dava açarak yapılan yanlışların düzeltilmesini ister. Okuyucum babalarının 1998 yılında vefat ettiğini söylüyor. Bu 10 yılı bu tarihten itibaren hesap etmeyeceğiz.

Zira kadastro çalışması babalarının vefatından sonra yapılmış. Bakılacak nokta; bugün için kadastro çalışması üzerinden 10 yıldan uzun süre geçti ise kadastro çalışması ile ilgili bir itirazın artık mümkün olmayacağı. Ama henüz 10 yıl dolmadı ise kadastro çalışması açısından itiraz hakkı vardır. Yani okuyucumun bakacağı ilk önemli nokta kadastro çalışmasının bitirildiği tarih olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 07:16
YORUM EKLE