banner53

Hacizli Gayrimenkul Satılır mı?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Babam bir dönümlük bir araziye talip oldu. Arazinin iki ortağı var. Birine parasını ödedi, ikincisine ödeyecekti. Önce tapuya gidildi ama görüldü ki ikinci ortağın hissesi üzerinde muhtelif hacizler var. Üstelik başkaca gayrimenkulleri üzerinde de hacizler varmış. Bu durumda ikinci ortağın payını alamadık. Almak için ne yapılabilir?" sorusunu cevapladı.

Hacizli Gayrimenkul Satılır mı?

Doğrusu ikinci ortağın payını satın almak için üzerindeki hacizler kamu alacağı değil ise satışa mani değildir.

Satın alınır ama üzerindeki hacizlerle satın almış olursunuz. Böyle durumlara bazı müteahhitlerden satış vaadi sözleşmesi ile daire alan vatandaşlarda rastlıyoruz.

Tapusunu alamadığı için tapu iptali ve tescil talebiyle dava açtıklarında, satışa konu daire üzerinde ipotek ve hacizler olduğunu görüyoruz.

Tabiiki hacizli ve ipotekli olduğu görülünce talepler değişiyor. Elbette bunu da hiç kimse istemez.

Babanızın almayış nedeni de budur. Böyle bir durumda şu teklif yapılabilir, denilir ki, satış bedelinden haciz konusu borç ve masraflar indirildikten sonra hisse satın alınabilir.

Düşülen meblağ da borç dosyasına ödenir ve böylece temiz bir gayrimenkul satın alınmış olur.

Bunun dışında babanızın teklifi ile doğrudan doğruya engelsiz bir satış işlemi düşünemiyorum.

Bu cümleyi şunun için kurdum, bazı hallerde ve şartlarda alacaklının hakkını korumak için hacizler bir başka gayrimenkule kaydırılarak bu gayrimenkul kurtarılabilir ama bunun her zaman mümkün olduğunu da söyleyemem.

Netice itibarıyla bugün babanız araziye ortak olmuştur, ortağın hissesi hacizlidir, hacizli malın sahibi ortak önalım hakkını kullanmamış ise bu bile bir problemden kurtuluştur. Görüyorum ki sonrasını zaman gösterecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER