Gürültücü Komşuya Karşı Ne Yapılabilir?

Şehir yaşamanın getirdiği zorluklardan biride blok halde yapılan binalarda bir çok kişi ile birlikte yaşama mecburiyeti. Birlikte yaşamın getirdiği zorluklardan birisi de tahammül etmek. Bazen tahammül edilecek sınırlar aşıldığında yapılacakları bilseniz iyi olur...

Gürültücü Komşuya Karşı Ne Yapılabilir?

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun yazısı...

ŞİKAYETLER...

-- Balkonumuzun tam üstüne komşumuzun taktırdığı klima çok gürültü çıkarıyor, rahatsız oluyoruz. Artık balkonda oturamıyoruz, kapısını açıp yatamıyoruz. Komşumuzla konuşup sorunu gidermeye çalışacağız. Ama bizi umursamazsa ve sorun devam ederse yasal olarak haklarımız neler?

-- 14 Ekim 2008 yılındaki klima ile ilgili yazınızı okudum. Zemin kattayım. Apartman havalandırmasına takılan klima dış ünitesi çok gürültü yapıyor, sıcak hava üfleyip su akıtıyor. Nereye şikâyet edebilirim?

-- Üst katta dört aile bir arada yaşıyor. Üç gelinin üçer çocukları var. Kalabalık oldukları için aşırı gürültü yapıyorlar. Çocukların koşarken çıkardıkları gürültüden uyuyamıyoruz. Psikolojimiz bozuldu. Ne yapabiliriz?

-- Yarı müstakil bir evde komşumla birlikte yaşıyoruz. Temeli bir bina tapularımız ortak. Alt kat işyeri, üst katı ev. Komşum kendi kısmındaki alt kata demir doğrama, kaynak işyeri açacak. Ses, gürültü ve kokudan rahatsız oluyorum. Bu konudaki yasal haklarım neler?

Üst Kattan Su Sızıntısı Sorunu Nereye Şikayet Edilir?

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ...

Uyarı

Klima gürültüsü ve uğultusu, sürekli ve düzenli hale gelen misafir veya çocuk gürültüsü, çalışmanızı engelleyen, apartman yaşantısını çekilmez kılan komşu gürültüsü problemi için ilk önce gürültüye sebep olan komşunuzu sözlü bir şekilde uyarabilirsiniz.

Site Yönetimine Bildirme

Eğer bu çare olmazsa daha önceden belirlenmiş apartman kuralları çerçevesinde yöneticinizle iletişime geçebilir, sorunu onun apartman kuralları çerçevesinde halletmesini isteyebilirsiniz. Hatta apartman yönetimi kat mülkiyetinden doğan kurallara uymayan komşulara yazılı ihtarname de gönderebilir.

Ev Sahibine Bildirme (Kiracı ise)

Gürültü yapan komşunuz kiracı ise olayın önlenememesi durumunda ev sahibi ile de iletişime geçebilirsiniz. Aynı apartman veya site içinde yaşayan komşuları rahatsız etmemek konusu, bir yükümlülük olarak Kat Mülkiyeti Kanunu’nda açıkça yer almaktadır. Kanunun 18. maddesine göre her katta yaşayan maliklerin hem binanın bağımsız bölümlerini hem de ortak yerleri kullanırken birbirini rahatsız etmemek, kimsenin hakkını çiğnememek, apartman kurallarına ve yönetim planına uymak, doğru davranmak gibi yükümlü oldukları karşılıklı kurallar bulunmaktadır.

Dava Açma

Bu maddeye dayanarak (Kat Mülkiyeti Kanunu), şikâyetçilerin oturdukları yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak gürültü yapan komşuların rahatsızlık verdiğini kanıtlayıp tedbir kararı aldırması mümkündür. Şikâyetçi bireysel ya da avukat aracılığıyla mahkemeye başvurabilir.

Şikâyetçi, açılacak davanın harç ve diğer masraflarını ödemekle yükümlüdür.

Savcıya Bildirme

Alınan tedbir kararına rağmen komşu gürültüsü devam ediyorsa, son çare savcılığa şikâyet edebilirsiniz. Bu şekilde toplanan delillerin sonucuna göre bir dava açılabilir. Delillerin aleyhine olması durumda gürültücü komşunuz yargılama sonucunda ceza alabilir.

Rahatsızlık Verenin Konutunu Alma

Kat mülkiyetinin devri mecburiyeti’ başlıklı 25. maddesine göre de şikâyetçi olunan kat maliki, diğerlerini rahatsız ediyor, haklarını ihlal ediyor ve bu davranışlar çekilmez bir durumda ise şikâyetçi olan kat malikleri, o malikin mülkiyet haklarının kendilerine devredilmesini hâkimden isteyebilirler. Diğer komşular birleşerek ‘apartman yaşantısını çekilmez kılan’ o komşunuzun dairesini satın alabilirsiniz...

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 11:01

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER