Giriş Katta Oturanlar Asansör Gideri Öder mi?

Sıkça karşımıza çıkan ve merak edilen konu olan, giriş katında oturanlar asansör giderlerine katılmak zorunda mı? İşte yanıtı...

Giriş Katta Oturanlar Asansör Gideri Öder mi?

Yaşadığım apartmanın asansörü çok eski. Sürekli masraf çıkartıyor. Hiç asansör kullanmadığım halde durmadan ödeme yapıyorum. Bu ödemeyi yapmamak için ne yapmam gerekiyor?

Kat Mülkiyeti Kanunu'na tabi binalarda ortak yerleri kullanmamaktan dolayı bunların masrafına iştirakten kaçınılamaz. Ancak bunun aksine hükümler yönetim planına konulabilir ve böyle bir hüküm de geçerlidir.

Çoğunlukla uygulamada gördüğümüz, bu tür bağımsız kat maliklerinin asansör giderlerinden muaf tutulduğudur.

Eğer yönetim planında böyle bir madde yoksa, konuyu bağımsız bölüm malikleri toplantısında gündeme getirerek, yönetim planı değişikliği talep edebilirsiniz.

Bu toplantıda adil bir karar alınmazsa, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 33. maddesine göre, açıkça adalet kurallarına aykırı durumun değiştirilmesi ve adil bir hale getirilmesi için, bulunduğunuz yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurabilir, yönetim planındaki hükmün değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
OSMAN NİLÜFER
OSMAN NİLÜFER - 13 ay Önce

Ben Bodrum ve Depo olarak Aldım Tapuda geçiyor Hata adres verirmiyor buna Asansör Giderleri vermeye hakkında bilgi almak istiyorum

EMLAK GÜNDEMİ: Kat malikleri dükkan-iş yeri-konut-depo ayrımı yapılmaksızın ortak giderlere (aidat-diğer her türlü ortak gider) katılmak zorundadır.