banner53

Giriş Katında Oturanlar Asansör Gideri Öder mi?

Takvim'den Avukat Feride Hilal İmal okuyucusundan gelen, "Giriş katında oturanlar asansör giderlerine katılmak zorunda mıdır? Yaşadığım apartmanın asansörü çok eski. Sürekli masraf çıkarıyor. Hiç asansör kullanmadığım halde ödeme yapıyorum. Bu ödemeyi yapmamak için ne yapmam gerekiyor?" sorusunu cevapladı.

Giriş Katında Oturanlar Asansör Gideri Öder mi?

Kat Mülkiyeti Kanunu'na tabi binalarda ortak yerleri kullanmamaktan dolayı bunların masrafına iştirakten kaçınılamaz. Ancak bunun aksine hükümler yönetim planına konulabilir ve böyle bir hüküm de geçerlidir.

Çoğunlukla uygulamada gördüğümüz, bu tür bağımsız kat maliklerinin asansör giderlerinden muaf tutulduğudur. Eğer yönetim planında böyle bir madde yoksa, konuyu bağımsız bölüm malikleri toplantısında gündeme getirerek, yönetim planı değişikliği talep edebilirsiniz.

Bu toplantıda adil bir karar alınmazsa, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 33. Maddesi'ne göre, açıkça adalet kurallarına aykırı durumun değiştirilmesi ve adil bir hale getirilmesi için, bulunduğunuz yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurabilir, yönetim planındaki hükmün değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet zeminkatta oturur
Ahmet zeminkatta oturur - 3 hafta Önce

Yıllarca zemin katta oturmaktayım bu konu cidden kafamı kurcalamıştı zemin katta oturan asansörü kullanmadıgı halede neden asansör parası verir diye ama web üzerinde araştırmalarımda
"zemin kat asansör parası ödermi"
"zemin katlarda aidat nasıl verilir "gibi aramalarda bulamamıştım
kafamı kurcalayan sorulara cevabı sitenizde buldum teşekkür ederim

Hayat Gemisi
Hayat Gemisi - 2 hafta Önce

Zemin katta oturanlara haksızlık bencede, bunun gibi birçok sorun yaşıyoruz kat mülkiyetine tabi binalarda maalesef. Önemli bir konu kaleme almışsınız kaleminize sağlık

SIRADAKİ HABER