Gayrimenkul Üzerindeki Haciz Nasıl Kaldırılır?

Kesinleşen bir icra takibi neticesinde icra dosyası üzerinden borçlunun gayrimenkulleri üzerine haciz şerhi işlenebilmektedir. Haciz şerhi alacaklı veya vekilinin talebi ile icra müdürlüğü tarafından gayrimenkulün bulunduğu yer tapu müdürlüğüne yazılacak müzekkere ile konulmaktadır. Peki borçlu tapudaki haciz kaldırmak için neler yapabilir, gayrimenkul üzerindeki haciz nasıl kaldırılır?

Gayrimenkul Üzerindeki Haciz Nasıl Kaldırılır?

Borcun Ödenmesi

İcra müdürlüğü aracılığı ile konan taşınmaz üzerindeki haciz borcun ödenmesi ile kaldırılabilir. Bunun için öncelikle haczin hangi icra müdürlüğü aracılığı ile ve hangi dosya üzerinden konulduğunun tapu kaydından öğrenilmesi gerekmektedir.

Haczin konduğu dosya öğrenildikten sonra icra müdürlüğüne müracaat edilerek dosyanın kapak hesabının yani işlemiş faiz, masraf ve vekalet ücreti dair o gün itibariyle ödenmesi gereken toplam miktarın hesaplanması talep edilir. 

Kapak hesabı neticesinde belirtilen miktarın icra veznesine yatırılması halinde dosya borcunun kapatılması ile birlikte icra dosyası kapanacağı gibi gayrimenkul üzerindeki şeyh de tapu müdürlüğüne yazılacak fek yazısı ile kaldırılır.

Ödeme Taahhüdünde Bulunulması

Borçlunun icra dosyası borcunu belirli vadeler dahilinde ödeceyeceğine dair ödeme taahhüdünde bulunması halinde borçlu veya vekili ile yapacağı bir protokol neticesinde haczin fekkini talep şansı olabilir. Belirli vadeler dahilinde borcun ödeneceği yönündeki taahhüd neticesinde icra müdürlüğüne talepte bulunarak haczin fekki için tapu müdürlüğüne müzekkere yazılması sağlanabilir.

Yalnız ödeme taahhüdünün önemli bir sonucu olarak, borcun belirlenen ödeme vadesinde ödenmemesi haline alacaklının icra ceza mahkemesine başvurması neticesinde borçlunun tazyik hapsine karar verilmesi mümkün olabilmektedir.

Borcun ödenmemesi değil ancak taahhüdün ihlal edilmesi 3 aya kadar hapis cezasını gerektiren bir suç olarak İcra ve İflas Kanunu‘nda düzenlenmiş bulunmaktadır.

Haczin Düşmesi

İcra ve İflas Kanunu’nda alacaklının haczettiği menkuller için 6 ay, gayrimenkuller için 1 yıl içerisinde satış talep etme süresi öngörülmüştür.

Gayrimenkul üzerine haciz konduktan sonra 6 ay içerisinde alacaklı satış talep etmezse gayrimenkul üzerindeki haciz düşer ve tapu müdürlüğüne yazılacak müzekkere ile tapu üzerindeki haciz şerhi kaldırılır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çetin cantemir
Çetin cantemir - 7 ay Önce

Üzerimdeki içra iki yıl doldu ama düsmedi

Emine değirmen
Emine değirmen - 7 ay Önce

Ben bütün Hacı borçlarını ödedim ama hala haciz borcum görünüyor Bunu nasıl kaldırabilirim acaba

EMLAK GÜNDEMİ: Haczi koyan hangi kurumsa ona başvurmanız gerekiyor.

İbrahim YILMAZ
İbrahim YILMAZ - 8 ay Önce

Eskişehir Bozdağ köyünde 14050m2 tarlam. Var büyükşehir belediyesi yapabilirsiniz ama tarıma görüş sunacaz dediler bende tarıma gittim en az 20donum şartı var dediler bahce vasfında olsaydı 5donumdu tarla vasfında olduğundan 20 dönüm dediler doğrusu nedir acaba

EMLAK GÜNDEMİ: Doğrusu size belirtildiği gibidir.

Aynur Ak
Aynur Ak - 5 ay Önce

Nigde ulukislada 3300 mt tarlam var ceviz ekeceğiz bide 100 mt kadar bağ evi yapabilirmiyiz ruhsat verirler mi

EMLAK GÜNDEMİ: Tarlada ev yapılabilmesi için evin alanı harici asgari 5 dönüm olması gerekir.

Veysel şahin
Veysel şahin - 5 ay Önce

Tarlam yok bana tarla verin

Aynur Ak
Aynur Ak - 5 ay Önce

Peki nasıl yapabiliriz ceviz ektikten sonra bahçe olarak göstersem gene 5000 mt şartı olurmu

EMLAK GÜNDEMİ: 5 dönüm şartı betonarme yapılar için geçerli. Prefabrik tarzda yapılar için bu şart aranmaz. Bu konuyla ilgili firmalarla görüşmenizi önerebilirim.

orhan yakut
orhan yakut - 4 ay Önce

KOLAY GELSİN. BİZİM BABADAN KALMA TARLALARA (HİSSELİ GÖRÜNÜYOR) İCRAİ HACİZ KONMUŞ. 1 YILI GEÇTİ. BUNU KALDIRABİLİRMİYİZ. TEŞEKKÜR EDERİM.

EMLAK GÜNDEMİ: İcranın kalkması borcun ödenmesine bağlıdır. Borç ödenmez ise tarla borca karşılık satışa çıkar. Hisseli olduğu için sadece borçluya ait değil tarlanın tamamı satışa çıkar. Satışta diğer hissedarlara öncelik tanınır.

İsmail Demirtaş
İsmail Demirtaş - 4 ay Önce

SLM benim 13000 M2 tarlam var buna dört adet

EMLAK GÜNDEMİ: Konu hakkında detaylı bilgiye alttaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://www.emlakgundemi.com.tr/emlak-sozlugu/koyde-ev-yapmak-icin-izin-almak-gerekir-mi-h16784.html