banner53

Gayrimenkul Satışında Eş Rızası Aranır mı?

Medeni Kanuna göre evli çiftlerin mal sahibi olarak oturduğu gayrimenkullerin eş muvafakati alınmadan satılması yasak...

Gayrimenkul Satışında Eş Rızası Aranır mı?

Ancak bunun için gerekli çok küçük bir detay yerine getirilmediği için binlerce gayrimenkulün satışı eş muvafakati alınmadan gerçekleştirilebiliyor.

Bir konutun aile konutu olması demek, ailenin ikametgahının o konutun adresi olması demek. Medeni Kanunun 194. maddesine göre, bir aile konutunun eş muvafakati olmadan satılması mümkün değil.

Ancak yaşamın her yanını saran ataerkil sistem nedeniyle Türkiye’de binlerce aile konutu eş rızası olmadan satılabiliyor.

Eşlerden biri konutun resmi sahibi olmasa dahi tapu dairesine gidip bu konutu aile konutu olarak tescil ettirdiğinde kendinden habersiz satış yapılmasına izin vermeyerek hakkını korumuş olur.

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Tapuya konulacak ‘aile konutu’ şerhi aslında oldukça basit birkaç dakikalık bir işlem. Bu işlem için ise yalnızca kimlik belgesi, ikametgah ve evlilik cüzdanı ile tapuya gitmek yeterli.

Böylelikle resmiyette tapuda adı görünmese dahi bir şekilde eş durumundan ötürü hakkı olan ve ikametgahının bulunduğu konutta yaşayan kişiler haklarını yasal koruma altına alabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER