banner53

Evlilik Sözleşmesi Nedir? Edinilmiş Mallarda Eşlerin Hakkı

Son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan evlilik sözleşmesi nedir? Edinilmiş mallar üzerinde eşlerin hakkı var mı? İşte detaylar...

Evlilik Sözleşmesi Nedir? Edinilmiş Mallarda Eşlerin Hakkı

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Evlilikle ilgili en çok merak edilen konulardan biri evlilik sözleşmesidir. Bu yüzden mal ayrılığı sözleşmesi nedir sorusunu yanıtlayarak başlayalım.

Halk arasında “mal ayrılığı rejimi" ve “mal ayrılığı sözleşmesi” gibi isimlerle de anılan bu uygulama, eşlerin evlilik sırasında malları nasıl yönetecekleri ve evliliğin sona ermesi halinde malların nasıl paylaşılacağına ilişkin yapılan bir sözleşmedir.

Mal ayrılığı sözleşmesi sayesinde, ilerde boşanma halinde mal paylaşım sorunları yaşanmasının önüne geçilir.

Yasal Mal Rejimi Uygulamasının 4 Çeşidi Bulunuyor

Edinilmiş mallara katılma:

Bireyler, evlilik süresince birlikte edinmiş oldukları malları, boşanma sonrasında yarı yarıya paylaşır.

Bir eşin edinilmiş malları şunlardır:

--Çalışmasının karşılığı olan edinimler,

--Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

--Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

--Kişisel mallarının gelirleri.

Eşlerin herhangi bir sözleşme seçmemesi durumunda bu rejim uygulanır.

Mal ayrılığı

Mal ayrılığı rejiminde her eşin malı kendisine aittir. Eşler kendilerine ait olan malları korumak istediklerini ve paylaşmak istemediklerini beyan ederler.

Her iki taraf da diğer tarafın malından herhangi bir pay almayacağı gibi, kendi malını da paylaşmayacaktır.

Paylaşımlı mal ayrılığı

Eşler, kendi mal varlıkları üzerinde tasarruf sahibidir. Eşlerin birlikte edindikleri ve eşlerden hangisine ait olduğu ispat edilemeyen mallar ortak olarak paylaşılır.

Bunun dışında eşler, bu sözleşme ile diğer tarafın sahip olduğu herhangi bir borca da ortak olmak durumunda değildir.

Mal ortaklığı

Bu sözleşme kapsamında iki mal çeşidi vardır. Ortak mallar ve kişisel mallar.

Genel mal ortaklığında, eşlerin kişisel mal sayılanlar dışındaki malları ile gelirleri ortaklık mallarını oluşturur ve eşler, ortaklık mallarına bir bütün olarak sahip olurlar.

Sınırlı mal ortaklığında ise sadece edinilmiş mallardan oluşan bir ortaklık kabul edilir. Kişisel malların gelirleri bu ortaklığa dahil değildir.

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nerede Yapılır?

Mal rejimi sözleşmesi, evlilik sözleşmesi yapacak çiftlerin, kendileri için uygun olan mal rejimini seçtikten sonra noterde düzenletmesi veya onaylatması şeklinde yapılır.

Noterde Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Noterde, önceden hazırlatılan bir evlilik sözleşmesi onaylatılabilir. Ayrıca noterde sıfırdan yeni bir evlilik sözleşmesi düzenletebilir. Noterde evlilik sözleşmesi işlemi için eşlerin kimlikleri ve vesikalık fotoğrafları istenir.

Kimler Evlilik Sözleşmesi Yapabilir?

Evlilik sözleşmesi ayırt etme gücüne sahip kişiler tarafından imzalanabilir. Küçükler ile akıl hastalığı veya akıl zayıflığı açısından kısıtlılar için velinin, yasal temsilcinin izni alınması gerekir.

Evlilik Sözleşmesi Ne Zaman Yapılır?

Gelelim mal ayrılığı sözleşmesi ne zaman yapılır sorusunun yanıtına. Evlilik sözleşmesi evlilik başvurusu sırasında yapılabilir.

Nikah başvurusu yaparken evlenmeden önce noterden alınan belgenin nikah başvurusu belgelerine eklenmesi gerekir.

Evlendikten sonra mal ayrılığı sözleşmesi yapılır mı diye merak edenler için de sözleşmenin evlendikten sonra da imzalanabileceğini söyleyelim.

Evlilik sonrası işlemler için şu yazımıza da bakabilirsin: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Geçerliliği Ne Kadardır?

Evlilik sözleşmesinin geçerlilik süresi nedir diye merak edenler için de seçilen mal rejiminin, eşlerden birinin ölümü veya başka bir mal rejiminin kabulü halinde sona ereceğini söyleyelim.

Mal Ayrılığı Sözleşmesinin İptali Mümkün müdür?

Evet mümkün. Taraflar istedikleri mal rejimini kanunda yazılı sınırlar içinde seçebilir, kaldırabilir, değiştirebilirler.

Mal Ayrılığı Sözleşmesi Geçmişe Etki Eder mi?

Bu sözleşme evlenmeden önce alınan malların paylaşımını etkilemiyor. Geçmişe yönelik bir mal rejimi sözleşmesi yapılamıyor. Sözleşme, imzalandığı tarihten itibaren geçerli oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER