banner53

Evlilik Öncesi Alınan Mallar Boşanınca Nasıl Paylaşılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Oğlum 3 yıl önce evlendi. Evlenmeden evvel bir araba ve kredi kullanmak suretiyle ev aldı. Ev borcunu halen de ödüyor. Boşanma durumunda eşi bu araba ve evden hak talep edebilir mi?' sorusunu cevapladı.

Evlilik Öncesi Alınan Mallar Boşanınca Nasıl Paylaşılır?

EVLİLİK ÖNCESİ EDİNİLEN MALLARIN DURUMU

SORU: Oğlum 3 yıl önce evlendi. Evlenmeden evvel bir araba ve kredi kullanmak suretiyle ev aldı. Ev borcunu halen de ödüyor. Boşanma durumunda eşi bu araba ve evden hak talep edebilir mi?

BOŞANMA DURUMUNDA MALLARIN PAYLAŞIMI

CEVAP: Okuyucumun aklına takılan hadise haklı olarak edinilmiş mallara katılma rejimi. ‘Haklı’ diyorum zira 2002’ye kadar bu soru sorulmazdı. Mallar kimin adına alınmış ise onun malı olurdu. Yani sonuca ulaşmak basitti. Ancak şimdi iş bu kadar kolay değil. Evlilik birliği içinde eşlerden biri bir mala sahip olduğunda diğer eşin bazı talep hakları doğabiliyor.

Eşlerin evlilik birliği içinde mal edinmesi durumunda bazı şartlarla diğer eşin bu malın değerinin yarısının parasını talep etme hakkı oluyor. Bu, boşanma halinde, taraflardan birinin ölümü halinde ve bir başka mal rejimine geçiş halinde oluyor. Ancak bunun için birinci şart evlilik birliği içindeyken satın alarak mal edinmek. Örneğin miras olarak kalan mallar bu sisteme girmiyor.

EVLİLİK ÖNCESİ ALINAN MALLARDAN EŞLER HAK TALEP EDEMEZ

Okuyucumun oğlu evlenmeden araba ve ev almış yani evlilik birliği içinde mal edinilmemiş. Bu halde de edinilmiş mallara katılma rejimine dahil edilmeyecek, eş bu mallarda bir hak iddia edemeyecek.

Edinilmiş mallara katılma rejiminde ise topluma yanlış bilgi verildi. Eşlerin bu mallara ortak olduğu söylendi oysa ortaklık söz konusu değil, yukarıda bir cümle ile açıkladığım gibi üç halde maddi değerinin yarısını talep hakkı doğar.

Karışık bir sistemdir ve uygulamada zorluk çekilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 11:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
sevim savas
sevim savas - 7 ay Önce

Evlenmeden once kredi cektim odedim esim evden hak alirmi

Ahmet
Ahmet - 2 hafta Önce

Biz esimle ayrilmay karar verdik ama 5 ay once babam bana mirasindan ev ve arsa bıraktı eşim bundan hak talep edebilirmi?

EMLAK GÜNDEMİ: Miras kalan mallar boşanma durumunda paylaşılmaz. Yani babanızdan miras kalan mallar sizde kalır, eşiniz pay alamaz.

SIRADAKİ HABER