Evin Net Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Ev satın almak isteyenler net ve brüt metrekare ifadeleriyle sıkça karşılaşırlar. Proje evlerde daha sık karşımıza çıkan bu ifadeler kafaları karıştırabiliyor. Satış ve tanıtım ofislerinde satılan evlerin çoğu brüt metrekare olarak belirtiliyor.

Evin Net Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Net metrekaresini göremeyen alıcılar, yüksek metrekare olarak gösterilen evlerin genişliğini cazip buluyor. Evin gerçek halini gördüklerindeyse hayal kırıklığıyla karşılaşabiliyorlar.

Aynı zamanda brüt metrekare üzerinden aldığınız ev ile yüzde 15 zarar edebilme şansınız var. .Bazen geri dönüşü olamayan bu durumlarla karşılaşmamak için bu tanımları bilerek evlerin karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Brüt Metrekare Nedir?

Brüt metrekare, evi aldığınız zaman size ait olacak olan bina içerisindeki toplam alan demektir.

Bu toplam alanın içerisinde; duvarlar, kolonlar, balkon, taraça, merdiven boşlukları yer alır. Kısaca fiziken kullanamayacağınız alanlardır.

Net Metrekare Nedir?

İnternet üzerinden baktığınız evler, projeler ya da emlakçı aracılığıyla bulduğunuz evlerde asıl dikkat etmeniz gereken esas ölçü net metrekaredir.

Net metrekare, evin duvarlarının iç kısımlarında kalan, kullanılabilen asıl toplam alanı ifade eder.

Buna kısaca brüt metrekare dışında, ıslak hacimler, balkon - teras dahil ‘’süpürülebilir alan ‘’ olarak da tanımlayabiliriz. Aldığınız evin içerisindeki toplam yaşam alanı da diyebiliriz.

Brüt ve Net Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Evin brüt metrekare hesabı 3 farklı şekilde hesaplanabilir. Bunlar;

Kat planının dıştan ölçülen, boşlukların ve asansörün düşürüldüğü inşa edilebilen alan olarak,

Binanın girişi, havuz oyun alanları gibi sosyal tesisler, olmazsa olmaz otoparklar ve peyzaj alanlarından gelen payınların da evin brüt alanına eklenerek,

Yangın merdiveninin hesaplama dışında tutulması şeklinde karşımıza çıkabiliyor.

Net Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Peki net metrekare nasıl hesaplanır derseniz, brüt metrekare hesabından, duvar kalınlıkları, merdiven ve asansör boşlukları gibi aslında kullanılmayan alanların hesaptan çıkarıldığı zaman kalan alandır.

Tapuda Net Metrekare mi Brüt Metrekare mi Yazar?

Projeden alınan evlerde net ve brüt metrekare arasındaki fark, tüketiciler için büyük hayal kırıklığı yaşatıyor. 

Tapuda yazan metrekare de brüt metrekaresinin gösterildiği evler, gerçeğiyle karşılaştırıldığında beklentinin altında yer alıyor.

130 metrekare olarak aldığınız eve, 100 metrekare olarak yerleşebiliyorsunuz. Tapuda genellikle brüt metrekare yer alıyor. Yani bu daha fazla alan demek oluyor.

Net ve brüt metrekare farkı önüne geçebilmek için çıkan kanun ile birlikte artık tüketici aldığı evin hem net, hem de brüt metrekaresini görebilecek.

Özellikle tüketiciyi korumaya yönelik Tüketici Kanununa göre; özellikle inşası yapılmamış, proje üzerinde olan ev satışlarının net ve brüt metrekaresi belirtilmek zorunda.

Eğer sözleşmede olan net ve brüt metrekare arasında fark olursa, yasaların sizin tarafında olacağını unutmayın.

Emlak 8

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2021, 01:54
YORUM EKLE