banner53

Evin Boya Masrafından Ev Sahibi mi Kiracı mı Sorumlu?

Kiraladığınız bir konutta boya masrafının kime ait olduğu her zaman için bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Genel kabul gören kural, kiracı kiraladığı evi boyalı bir şekilde teslim almadıysa evden taşındığında aynı şekilde boyasız olarak teslim etme hakkına sahiptir. Boyalı bir şekilde teslim edilen evden kiracı boyamadan taşınırsa ev sahibi boya masrafını depozitodan kesebilir.

Evin Boya Masrafından Ev Sahibi mi Kiracı mı Sorumlu?

NASIL ALDIYSAN ÖYLE BIRAK KURALI!

Normal bir kiralama işleminde gelenekselleşmiş yöntem budur. Temel mantık nasıl aldıysan öyle bırak’tır! Örneğin taktığınız bir şofbeni, klimayı, bataryayı çıktığınızda sökme hakkına sahipsiniz.

Ancak eve yerleştiğiniz anda demirbaş olarak sayılan herhangi bir malzemeyi söküp götürmezsiniz. 

Kontrat Maddesi...

Kiracı kiraladığı şeyi ne halde buldu ise kiraya verene o halde teslim etmeye mecburdur. Kiracı, kira sözleşmesinin sonunda, kiralananı aldığı şekilde, kiralayana teslim etmek zorundadır.

Kullanım sonucunda kaynaklanan basit ve günlük onarımlar dışında kalan, ortak mahal ve tesislerdeki bütün bakım ve onarımlardan kiracı sorumlu değildir. 

Kısaca bina içi badana boya masrafları kiracıya değil kat malikine aittir. Kiracının apartman giderlerine katılımı, sadece günlük hizmet kapsamına giren kapıcı, bekçi ve ortak kullanım kapsamında olan elektrik, asansör bakımı, varsa doğalgaz, su gibi giderlerde söz konusu oluyor.

Bunun haricinde kalan bina/apartman üzerinden yapılan tüm giderler, kat maliki tarafından karşılanıyor.

Mesela, apartmana asansör yapılması, çatının tadilat görmesi, dış cephe boyası yapılması gibi hususlar kat malikini ilgilendileren apartman giderleri olarak ifade ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 03:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kiracı
Kiracı - 4 ay Önce

Bu bilgi hatalı. Kiracı evi boyalı bile alsa, doğal yıpranma ve eskimeden kaynaklı kirlenmenin parasını ödemek ya da evi boyalı bırakmak zorunda değil borçlar kanununa göre. Bu tamamen aç gözlü emlakçı ve ev sahiplerinin uydurduğu bir şey. Bir malı kiralamak, kullanma hakkını satın almak demektir. Ve doğal olarak her kullanma, o malda olağan bir eskime meydana getirecektir. Bu normal kullanım sonucunda meydana gelen yıpranmanın bedeli, zaten kiracının ödediği kiraya dahildir! Ekstra bir ödeme talep edilemez.

Hakan
Hakan @Kiracı - 1 ay Önce

Aslında her iki yorumunda haklı yönleri var, insanları "paragöz" diye sınıflandırmak yanlış. Bence konu anlaşma konusudur. Başta nasıl anlaşıldıysa, bu kontrata yazılmalı ve taraflar bu anlaşma kurallarına uymalıdırlar.

kiracı
kiracı - 6 ay Önce

Paragöz insanlardan nefret ediyorum resmen girdiğimizde yarı kirli girdik çıkarken boyalı çık diyor yok yaa!

Murat
Murat - 2 ay Önce

Evi kullanma ve durumuna göre değişir yani örnek olarak evi boyadı temiz verdin ev benim değil nede olsa kirasını verdim diye evi hor kullanılmaz. Tabi doğal yönlerden deforme olabilir

SIRADAKİ HABER