banner53

Ev Sahibi Ne Kadar Depozito Alabilir?

Yasa kira artışından, evin hangi şartlarda tahliye edileceğine kadar birçok hüküm içeriyor. Ancak, pek çok konu kiracılar tarafından bilinmiyor. Ev kiralanırken ödenen depozito konusu bunların başında yer alıyor. Yasaya göre, depozito en fazla 3 aylık kira bedeli olabiliyor.

Ev Sahibi Ne Kadar Depozito Alabilir?

Daha öncelerde kiracı depozito ücretini mülk sahibine elden veriyordu. Ancak Temmuz 2012'de yapılan yasal düzenlemeyle depozito garanti altına alındı.

Buna göre; güvence olarak belirlenen depozito bedeli, kiracı, kiraya verenin onayı olmadan çekilmeyecek şekilde vadeli mevduat hesabına yatırılacak.

Kira süresince elde edilecek faiz geliri depozitoya eklenecek. Sözleşme bittikten sonra banka, iki tarafın rızasıyla bu parayı geri verecek.

KAFASINA GÖRE ÇIKARAMAZ!

Ev sahibi, kira kontratının süresi dolmadan kiracıyı evden çıkaramaz. Kontrat süresi bitimine bir ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, önceki kontrat kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat niteliğine dönüşür.

Kiracı, kiraladığı evden yeteri kadar yararlanamazsa yani evin sorunları varsa kontrat süresinin dolmasını beklemeden haklı gerekçesini bildirerek evden çıkabilir.

ERKEN TAHLİYE HAKKI VAR

Kiracıları koruyan diğer düzenleme erken tahliyelerle ilgili. Yasada erken tahliyede, taşınmazın bilirkişi tarafından belirlenecek kiraya verilebilme süresi kadar kira ödeme borcu öngörülüyor.

Bu ne demek? Örneğin, evi kiralayalı 2 ay oldu, kontrat 1 yıllık. Bu durumda evin yeniden kiraya verileceği makul bir süre (2 ay gibi) belirleniyor.

Böylece kalan 10 aylık kira bedeli yerine 2 aylık kirayı ödeyip evi tahliye etmek mümkün oluyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2020, 00:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER