banner53

Ev Sahibi Kiraya Kafasına Göre Zam Yapabilir mi?

Bir taşınmazın sahibi tarafından belirlenen süreliğine bir bedelle ve iki taraflı sözleşmeyle ihtiyaç sahibinin kullanımına verilmesine kiralama denir. Mülk sahibinin kira artışı isteme hakkı vardır, ancak bu her yıl sözleşme yenilendiğinde ve TÜFE'yi geçmeyecek şekilde yapılır.

Ev Sahibi Kiraya Kafasına Göre Zam Yapabilir mi?

KİRA ARTIŞI NE ZAMAN YAPILIR?

Kira artışı kiralama sözleşmesinin yapıldığı günden bir yıl sonrasında yapılır. Karşılıklı anlaşmayla özel sürelerde belirlenebilir.

Örneğin 1 Ocak 2019 tarihinde başlayan bir kiralama sözleşmesi 1 yıl sonra eğer kiralama sözleşmesi devam ediyorsa 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren eski kira bedelinin üzerine kira artışı eklenerek yeni kira bedeli olarak belirlenir.

EV SAHİPLERİ KAFALARINA GÖRE KİRA ARTIŞI YAPABİLİR Mİ?

Yeni Borçlar Kanunu ile Ev sahipleri ile kiracılar arasında “kiranın hangi oranda artacağı” konusu yasal zorunluluğa bağlanmıştır. Ev sahipleri her yıl TÜFE oranında kira artışı yapabilir.

Taraflar kendi aralarında anlaşamazlarsa, mahkemeye başvurup “kira tespiti” talebinde bulunabilirler. 

YILLIK KİRA ARTIŞI NE KADAR OLMALI?

Yeni Ekonomi Paketi gereğince kira zammı artık üretici fiyat endeksi oranlarına (ÜFE) göre hesaplanamayacak, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirlenecek. 

Yapılan değişikliğe göre Türk Borçlar Kanunu'nun Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının esas alınacağına ilişkin hüküm, kira sözleşmeleriyle akdedilmiş diğer kira sözleşmelerinin yenilenmesinde uygulanacak.

TÜFE ARTIŞ ORANLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

TÜİK’in internet sitesine girerek aylık ve yıllık TÜFE artışlarını görebilirsiniz.

Konutlarda kira zammı TÜFE'nin 12 aylık ortalamasına göre belirleniyor demiştik. 

MAYIS AYI KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA

Nisan ayı itibariyle 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları (TÜFE)  yüzde 12,66 arttı.

Mayıs ayında kira sözleşmesi yapacak veya yenileyecek kiracılar için zam oranı en yüksek yüzde 12,66 olacak.

Kira Bedeli: 1.000 lira 

Kira zam oranı TÜFE 1 yıllık ortalaması: yüzde 12,66

Zam bedeli: 126 lira

Zamlı yeni kira bedeli: 1.126 lira olur.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 01:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Tanrıverdi
Yusuf Tanrıverdi - 4 ay Önce

Ben 2 senedir kırada yaşiyorum bir gün kirayı aksatmamışım ve sözleşmem yok kiram 700 tl bugun ev sahıbı geldı kırayı 1000 lira yaptı ve dıyor kasımda vermesen cık hakkı varmı bırden kıraya 300 lira zam yapıyor

EMLAK GÜNDEMİ: Kira artış oran Ekim 2020 için yüzde 11,47! Ev sahipleri bu oranı aşan oranda kira artışı yapamazlar. Kanunen buna hakları yok. "Ev benim dilediğim kiraya alırım" diyemez! "Evimden çık" diyemez! Geçerli bir gerekçe ile sözleşme bitmeden 1 ay önce ihtarname gönderir. Kiracı buna rağmen yine çıkmayabilir.

Kürşat Toker
Kürşat Toker - 1 ay Önce

1 senedir oturduğum evde kira sözleşmesi yapmadan oturdum. Kiram 300 tl idi. Aralık ayında 50 tl zam yapıp 350 tl kiramı yatırdım. Ev sahibi ise kafana göre kiraya zam yapamazsın kiran 450 tl yoksa 1 ay içinde çık evden dedi. Hem pandemi hem kış ortası haklarım nelerdir? Kirayı o kadar artırabilirmi ve evden kovabilir mi buna hakkı var mı?

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracı olduğunuzun kanıtı için sözleşme yapılması şartı yoktur, kira ödüyor ve bunu belgelendirebiliyorsanız yasalara göre kiracısınız. Kira artışında kanun üst sınır belirlemiştir buda o ay açıklanan TÜFE oranıdır. Aralık 2020 için kira artışı üst limiti yüzde 12'dir. Buda sizin 300 lira kiranız için 36 yuvarlarsak 40 lira. Siz bu oranı yaptığınız zamla zaten aşmışsınız. Makul bir artışta olmuş. Ev sahibinin istediği artış ise 300 lira kira için hiç makul ve adil değil. Kabul etmeyebilirsiniz. Sizi bu yüzden asla çıkaramaz.

serdar arslantas
serdar arslantas - 4 hafta Önce

MERHABA.. 5,5 senedir aynı evde kiracıyım 900 tl kira ödüyorum ev sahibi geçen hafta noterden tebligat göndermiş ocak ayı itibariyle 1800 tl kira istiyo fakat benim kontratımda mayıs ayında bitiyo bu durumda kabul etmediğime dair karsı tebligat göndermem gerekirmi nasıl bi yol izlemeliyim.. istediği kirayı yatırmazsam tespit davası açılıcağı yazıyo TEŞEKKÜRLER

EMLAK GÜNDEMİ: Ne yazarsa yazsın! Sözleşme dolmadan kira arttırılamaz, kira artışı TÜFE oranını geçemez! Kanun böyle. Noterden gelen ihtarnamenin bir anlamı yok.

Hasan Dingil
Hasan Dingil - 1 ay Önce

Merhaba 2 senedir oturduğum evde kiracıyım binadaki bütün ev sahipleri geçen sene 50₺ zam yapmasına rağmen benim ev sahibi 150₺ zam yaptı aynısını bu sene de yapıyor 1.150₺ kira ödüyorum 150₺ daha zam yapıyor buna hakkı var mı bununla ilgili ne yapılabilir ?

EMLAK GÜNDEMİ: Kiranız 1.150 TL ise ev sahibiniz Aralık 2020 enflasyon oranına göre (yüzde 12) en fazla 140 tl civarı zam yapabilir. Arasında çok fark yok. Geçen yıl ise zam oranını kabul etmeyebilirdiniz ama kabul etmişsiniz.

Ahmet sever
Ahmet sever - 3 ay Önce

Merhaba, benim ev sahibi ilk eve tasinirken bana bir kağıt imzalattı, istediğim zaman seni evden çıkartabiliriz diye. Şimdi bir sene doldu 200 lira dedi zam, kiram 950. Ben bir şey demedim öteki ay konuşuruz dedim. Tabi öncesinde tefe Tüfe dedim ama devleti karıştırma, hayat pahalandi yeğenim dedi. Sonum ne olur?

EMLAK GÜNDEMİ: Tahliye taahhütnamesi imzalatmışsa imzaladığınız bu belgeyi inceleyin. Eğer ev sahibi sözleşme bitimlerinde kiracının tahliyesini isteyebilir şeklinde düzenlenmiş ise evet sizi gerekçe göstermeksizin taahhütnameye dayandırarak tahliye edebilir. Ancak tahliye taahhütnamelerinde tarihler belli olmalıdır. Eğer belirsiz tarihli bir belge imzalamışsanız sizi tahliye edemez. Çünkü Tahliye taahhütnamesi geçerli olması için tarih aralığı belli olmalıdır. Diğer konuya gelirsek; ev sahibi devletin koyduğu yasayı yok sayamaz. Zam oranı için tavan bellidir. 950 lira kira için Ekim ayı kira zam oranı yuvarlak hesap yüzde 12'dir. Buda en fazla 110 lira civarı zam demek. Tercih sizin ev sahibi ile aram bozulmasın huzurum kaçmasın diyorsanız 90 lira daha artışı kabul edersiniz. Etmemekte hakkınız bunu unutmayın.

Ahmet sever
Ahmet sever @Ahmet sever - 3 ay Önce

evet, belirli bir tarih değildi. genelde. basit bir A4 parçası. peki tahliyem ne kadar sürede olur? içeride 1400 lira depozitom da var

EMLAK GÜNDEMİ: Tahliye kararı için süre vermek yanlış olur. Ancak 1 yılı bulabilir hatta aşabilir. Depozitonuzu evde hasar yoksa kesintisiz alırsınız.

Emre kaya
Emre kaya - 3 ay Önce

Merhaba kolay gelsin. Kiram 550 ev sahibi 100 lira zam yapmak istiyor bende kabul etmedim bunun uz3rine çıkmamı söyledi mahkeme verirsem bu süreç nasıl işler.

EMLAK GÜNDEMİ: Sizi yasal kira artışı TÜFE'nin üstünde kira artışını kabul etmediğiniz gerekçesi ile mahkemeye veremez. Kasım ayı TÜFE oranı yüzde 11,74. Bu durumda kiranızın yuvarlak hesapla 65 lira artması gerekiyor.

Ahmet ova
Ahmet ova - 2 ay Önce

Ev sahibi kafasına gore yüzde 35 civarı zam yaptı bu konuda ne yapabilirim.sozlesmede yüzde 10 bu sene sözleşme yenilemedik

EMLAK GÜNDEMİ: Kiraya yapılacak artış kanunlarla belirlenmiştir. Bu artış en fazla TÜFE oranında yapılabilir. Bunu aşan zamları kiracı kabul etmeyebilir.

mustafa özçelik
mustafa özçelik - 2 ay Önce

merhaba ıyı gunler suankı oturdugum evın kırası 950 tl ve bu donemde 350 tl bırden zam yapmak ıstıyorlar hakkları varmı ve bu konuda nasıl bır yola bavurmalıyım

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracı TÜFE'yi aşan zam oranını kabul etmeyebilir. Eğer ev sahibi TÜFE'yi aşan zamda ısrarcı ise dava açılabilir.


SIRADAKİ HABER