Ev Sahibi Kiracıyı Zorla Çıkarabilir mi?

Takvim'den Feride Hilal İmal okuyucusundan gelen, ''4 yıldır aynı evde kiracıyım. Yıldan yıla kiramı sözleşmede yazılan şekilde artırıyorum. Şimdi ev sahibi evden çıkmamı istiyor. Evden çıkmak istemiyorum. Ne yapabilirim?'' sorusunu cevapladı.

Ev Sahibi Kiracıyı Zorla Çıkarabilir mi?

SORU: 4 yıldır aynı evde kiracıyım. Yıldan yıla kiramı sözleşmede yazılan şekilde artırıyorum. Şubat'ta yine zammımı yaptım. Hatta geçen ay evde küçük çaplı bir tadilat da gerçekleştirdim. Şimdi ev sahibi evden çıkmamı istiyor. Bizden 'Hayır' yanıtını alınca da türlü hakaretler etti. Ne yapabilirim? Evden çıkmak istemiyorum.

CEVAP: Ev sahibiniz kira kontratının bitiminden önce kira sözleşmesinde belirtilen şekilde kira sözleşmenizi fesh etmediyse, bu sözleşme aynı şartlarla 1 yıl daha uzamış sayılacaktır. Dolayısıyla kira sözleşmeniz aynı koşullarla 1 kira dönemi daha uzadı.

Kira sözleşmesinden kaynaklanan sorumluluklarınızı yerine getiriyorsanız (örneğin kirayı belirtilen sürelerde düzenli bir şekilde ödüyorsanız); ev sahibiniz sizin aleyhinize tahliye davası açsa dahi bu dava genel olarak reddedilecektir. Sizin kira ilişkiniz nedeniyle herhangi bir dava açmanıza gerek yoktur.

Hakaret konusunda ise suç duyurusunda bulunabilir ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken husus suç duyurusunda bulunmak için hakareti öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 aylık şikayet süreniz bulunmaktadır.

Bu süre hak düşürücüdür, geç kalmanız halinde savcılık kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verecektir.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 08:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Betul mutlu
Betul mutlu - 10 ay Önce

Eve giriste 1 yillik kontrat yaptik sene dolunca kontrati yenilemeden devam ettik ev sahibi zam yapti zamli gununden once odemeye devam ettim.simdi ev sahibi evi satiyor evden cikmam icin emlakcisina baski yaptiriyor .evden tasinmam icin 2 aya ihtiyacimiz var .kanunen haklarim nelerdir?

EMLAK GÜNDEMİ: Eski ev sahibiniz sizi satıyorum gerekçesiyle asla çıkaramaz! Kanunen böyle bir hakkı yok! Ancak yeni ev sahibinin, şayet kendi oturacaksa sizi çıkarma hakkı var. Onun için de size tahliye ihtarnamesi göndermesi gerekir. Böyle bir durumda bile 6 ay süreniz oluyor.

osman combala
osman combala - 9 ay Önce

2016dan beri şuan oturmuş olduğum dairede kiracı olarak oturmaktayım.ilk yıl evi kiralarken bi sözleşme yaptık ve sözleşmeye göre kira zamı %10. 1 yılımızı doldurduk başka bi sözleşme yapmadan ilk sözleşmede yazan %10 zam artışı yaparak kirada kalmaya devam ettim.her ayın 15 inde kiramı düzenli bir şekilde ödüyorum ve geçen her yıl üzerine %10 zam yaparak bu zamana kadar sorunsuz bi şekilde kiramı ödeyerek evde oturmaya devam ettim.elazığda ikamet etmekteyim.malum deprem sonrası buradaki kira fiyatları arttı.ev sahibide bunu fırsat bilip yıl dolduğu için yapacağı %10 zamdan vazgeçip şuan zamla 1030 lira verecegim eve 1400 lira kira istiyor.vermezsen evimden çık diyor.sebeb olarakta ben gelip oturacam diyor.abes olan şuki bunu söylediği halde kira olarak 1400ü kabul edersem evinde oturabileceğimide söylüyor.bu arada kirayıda hep elden verdim.adıma sadece dairede dogalgaz aboneliği var.bu durumda ne yapmam gerekiyor yasal haklarım nelerdir.lütfen acil bi şekilde cvp bekliyorum.saygılarımla

EMLAK GÜNDEMİ: Kirayı elden ödemek kanunen yasak. Kira oranına yapılacak zam oranı da belli. Temmuz ayında kiralar en fazla 11,51 artabiliyor. Bunun üzerinde istenen zam talepleri kiracı tarafından kabul edilmeyebilir. Bu kiracının yasal hakkı. Ev sahibi bu gerekçe ile siz çıkaramayacağı için kendim oturacağım demiş. Bunun da kuralları var; eğer ev sahibi evde kendi oturacaksa belediye sınırları içerisinde başka evi olmaması ve halihazırda kendi evinden oturmuyor olması gerekir. Size tavsiyem hiçbir şey yapmamanız. Kirayı normal zam üzerinden hesaplayarak ödemeye ama bu kez banka üzerinden ödemeye devam edin. Dilerse ev sahibiniz sizin için tahliye ihbarnamesi gönderir. Dikkate almazsınız, dava açarsa da büyük ihtimal sizin lehinize sonuçlanır.

Gülten almaç
Gülten almaç - 10 ay Önce

Bende yeni girdim eve ve 10 ay olmadan ev sahibim evden çık dedi ve ben çok masraf yaptım sürekli her akşam evin kapısını çalıp evden çık diyo ben de çıktım evden ve ben ev sahibimi nereye şikayet edebilirim?

EMLAK GÜNDEMİ: Şikayet konusu evden çıkmadan olacaktı. Evden çıktığınıza göre hangi sebeple şikayet edeceksiniz? Ayrıca çıkmak zorunda değildiniz. Kiracılar sözleşmede açıkça belirtilen bir süre yoksa ev sahibinin geçerli bir gerekçesi olamdan evden çıkarılamıyor!

Cemil susam
Cemil susam - 10 ay Önce

Bir sene önce oturduğum ev satıldı. Kontratı yapalı 1 ay olmuştu. Yeni ev sahibi eski kontrat bitinceye kadar yeni kontrat yapmadan oturmamı söyledi kiraya yeni bir zam yaparak 1 sene civarı oturdum. Şimdi yeni kontrat yapacağız . Yıllık tefe tüfe oranı 14,52 görünüyor. Bu oranın üzerinde bir artış talebinde bulunuyor. Kirasını her ay banka kanalıyla gününden önce yatırıyorum. Tefe Tüfe oranından fazla zam yapabilir mi ? Yada kendisi oturmaya ak başkasına kiraya vermek için beni çıkartabilir mı ?

EMLAK GÜNEMİ: Sizi evden çıkarması için evi ilk aldığında tahliye ihtarnamesi göndermesi gerekirdi. Bunu yapmayarak bu hakkını kaybetti. Yani sizi artık çıkaramaz. Zaten yeni ev sahibi ile sözleşmede yapmışsınız. Artık geçerli bir sebebi olmadan sizi çıkaramaz. Diğer sorunuza gelirsek, kiralara EN FAZLA TÜFE oranında zam yapılabilir. Bu oranın aşılması kanunen yasaktır.

Betul mutlu
Betul mutlu - 10 ay Önce

Kisa surede yanitladiginiz icin tesekkur ederim.emlakci hergun eve baktirmak icin musteri getirmek istiyor pandemiden dolayı cok rahatsiz oluyoruz kabul etmek istemiyoruz .Burumda ne yapmaliyiz?

EMLAK GÜNDEMİ: Evi gösterebileceğiniz günü ve saatini iletiniz, sadece o saatte evi göstermek için gelebilir. Her istediğinde -ev sahibi olsa dahi- evi göstermek için gelemez! Buna ev sahibinin de emlakçının da hakkı yok. Sizin de evi göstermiyorum deme hakkınız yok.

Selim
Selim - 10 ay Önce

Merhaba 10 aydır kiracı olarak oturuyorum. Karlışılılı güven ilişkisinden dolayı sözleşme yapmadık. Kirayı her ay düzenli olarak veriyorum. Ev sahibi başka biri daha fazla para verecek diye evden çıkmamı evi başkasına kiraya vereceğini söylüyor. bununla alakalı ne yapabilirim. Teşekkür ederim

EMLAK GÜNDEMİ: Kira sözleşmesi hazırlamak kanuni bir zorunluluk değil. Kira sözleşmesi yazılı olarak yapılabildiği gibi sözlü olarak da yapılabilir. Burada zor duruma düşen siz değil ev sahibidir. Sizi 'çıkarmak' için kiracı olduğunuzu ispatlamak zorundadır. Bu durumda bile sizi daha fazla kira ödeyen var diye asla çıkaramaz.

yusuf hızır
yusuf hızır - 9 ay Önce

2 yıldır aynı evde oturuyorum. ilk otururken ev sahibi (müteahhit) mahkemesi olduğu için kirayı elden alacağını söyledi ve 1 AYLIK kira sözleşmesi yaptı (elektrik doğalgazı açtırabilmek için) ve kirayı şimdiye kadar elden aldı (tüm apartmandan) şimdi bütün daireleri emlakcıya devretmiş (satış değil takip için) ve emlakcı zam ayı gelmeden %30 zam yapmak istiyor. yoksa çıkın diyor. ne yapabiliriz kanuni haklarımız nelerdir (korona sebebi ile ev taşımak istemiyorum)

EMLAK GÜNDEMİ: Zam oranını kabul etmeyin. Bu zaten evden çıkarmak için geçerli gerekçe değil. Emlakçının size belirteceği-aktaracağı hiçbir gerekçe sizi evden çıkarmalarına yetmez. Siz ancak kendi rızanızla çıkarsınız! Müteahhit veya vekili emlakçı dilerse yasal yollara başvurabilir. Ki bunu tercih edeceklerini hiç zannetmiyorum, izleyecekleri yol sizi rahatsız ederek kendi rızanızla çıkmanızı sağlamak.

Fehime kozbe
Fehime kozbe @yusuf hızır - 7 ay Önce

Kirada oturuyordum ev aldım kiracı vardı sorun degıl hemen boşaltırım dedi ev bır şırket adına kiralıkmış haberim yoktu duran kışı çalışanmış noterden bir ay ıcınde ihtar yolladım kendı ihtiyacım var diye şirket oldugu ıcın noter fax cekılcek dedi cektı ulaştımı bilmiyorum 6ay sure verdı benim kıranın kontratı doluyor yenilemekte istemiyorum yenılersem bir yılı doldurmam lazım neyapabılırım cevaplarsanuz sevınırım

EMLAK GÜNDEMİ: Yapılacakları yapmışsınız aslında. Kiracının süre sonunda çıkmaz ise olayı mahkemeye taşır öyle çıkartırsınız. Doğacak mahkeme masraflarını- kaldığı sürece de kira ücretini onlar öder.

Seda.
Seda. - 10 ay Önce

Merhaba. 2 yıldır aynı evde kiracıyız. Her sene mart ayında sözleşmemiz yenileniyor. bu sene de mart ayında sözleşmemiz yenilendi. Ancak Haziran ayında ev sahibimiz evi sattı. Yeni alan kişiler evden çıkmamızı istiyorlar. 15 gün içerisinde evi boşaltmamız için ihtarname yolladılar. Bizim bu durumda haklarımız nelerdir? Ne yapmamız gerekiyor? Ev arıyoruz ancak bütçemize uygun bir ev henüz bulamadık. Ne zamana kadar yasal olarak oturmaya devam edebiliriz ve ne zaman bize dava açabilirler acaba? Ayrıca yeni ev sahibi her gün arayarak veya mesaj atarak resmen taciz ediyor.

EMLAK GÜNDEMİ: İhtarname geldikten sonra kiracı, kira sözleşmesi bitiminde veya kira sözleşmesi kalan süresi 6 aydan fazla ise en geç 6 ay içerisinde evi boşaltmak zorunda.

Seda.
Seda. @Seda. - 10 ay Önce

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Kira sözleşmemiz ev satılmadan önce mart ayında otomatik yenilenmişti. Bu durumda evin satıldığı tarihten itibaren 6 ay boyunca bize dava açamıyorlar doğru mu anlamışım? Kira sözleşmemizin bitmesine altı aydan fazla var çünkü.
Bir de kendileri bu evde oturmak istiyorlar ve bulundukları evden de çıkmışlar, bize dedikleri evlerini boşaltıp eşyalarını depoya kaldırdıkları yönünde. Bu durum bize 6 aydan önce dava açabilmelerine olanak sağlar mı?

EMLAK GÜNDEMİ: Yeni ev sahibi tahliye ihbarnamesi gönderdikten sonra en fazla 6 ay süreniz var. Belirttiğiniz gibi, yeni ev sahibinizin de geçerli bir gerekçesi var gibi duruyor.


google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc