banner53

Eşyalı Ev Kira Sözleşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüksek kira getirisi elde etmek her ev sahibinin istediği bir durumdur. Konutunuzu eşyalandırarak kiraya vermek gerçekten karlı mı? Nelere dikkat etmek gerekli? Eşyalı ev için kira sözleşmesi...

Eşyalı Ev Kira Sözleşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Eşyalı ev kiraları, boş dairelere nazaran daha yüksek olur. Bu aşamada kendinize sormanız ve değerlendirmeniz gereken birkaç önemli konu vardır:

Dairenin Lokasyonu

Satılık daire arayışınız sırasında evin lokasyonu hakkında mutlaka detaylı bilgi edinin. Eğer evin konumu işyerlerinin yoğun olduğu talep gören bir bölgede ise evinizi eşyalı olarak kiraya vermek mantıklı olabilir.

İş değişiklikleri veya tayin gibi nedenlerle bu bölgelerde ev kiralama döngüsü daha hızlıdır. Bu hız ve hareketlilik, sağladığı kolaylıklar sebebi ile eşyalı evlere yönelimi sağlar.

Sık sık ev değiştirenler veya iş için belirli bir süre taşınmış olanlar, sürekli nakliye ve yeni eve yerleşme ile uğraşamazlar. Böyle kişiler için, eşyalı daire kiralamak çok daha avantajlıdır. Yaratılan bu avantaj da daire sahipleri için daha yüksek kira getirisi demektir.

Eşya Yatırımı

Kiralık daireniz böyle bir lokasyonda ise ve dairenizi eşyalandırarak kiralamayı düşünüyorsanız detaylı bir planlama yapma zamanı gelmiştir.

Dairenizi gezen potansiyel kiracıların ihtiyaçlarını düşünerek ana mobilyaları, ev aletlerini, mutfak banyo gereçlerini ve tekstil ürünlerini listeleyin. İnternetten ön bir araştırma yaparak her bir eşyanın yanına ortalama maliyetini yazarak yatırım için ayırmanız gereken toplam rakamı elde edin.

Burada önem göstermeniz gereken konu seçtiğiniz eşyaların kalitesidir. Seçtiğiniz mobilya ve malzemeler ne kadar kaliteli olursa o kadar uzun süre kullanılabilecek ve amortisman süresi de uzun olacaktır. Kullanacağınız eşyalara yapacağınız toplam yatırım ve bu eşyaların kalitesi gibi diğer etkenlerle birlikte düşünülerek karar vermelisiniz.

Eşyalı Ev Kira Kontratı

Eşyalı daire kiralamalarında kontrat aşaması da önemlidir.

Kiracınız, eşyalara gelecek herhangi bir zararı karşılayacak depozito bedelini mutlaka anahtar tesliminden önce banka hesabınıza yatırmalıdır.

Ayrıca kontratta eşyaların detaylı bir listesi ve durumları açıkça belirtilmelidir. Evin, mobilyaların ve eşyaların fotoğraflarını da teslim tutanağına ekleyebilirsiniz, bu fotoğraflar kiracınız daireyi boşaltırken işinize yarayacaktır.

Eşyalı kiralama karlılık anlamında cazip görünebilir. Ancak eşyalandırma, kontrat aşaması, kiracı iletişimi süreçlerinin daha zor, uzun ve zaman isteyen süreçler olduğu da aşikar.

Eşyalı kiraladınız ama kullanımdan kaynaklanmayan sebeplerle koltuğun ayağının değişmesi gerekiyor veya çamaşır makinesi su akıtıyor. Bu tür şikayetlerle uğraşacak zamanınız var mı?

Kiracınız sizin koyduğunuz yatak yerine kendi yatağını kullanmak istiyor. Bu talebe olumlu yanıt verip nakliye ayarlayabilecek misiniz? Bu ve bunun gibi birçok detayı düşünmeye ve ilgilenmeye hazır olmanız gerekir.

Kira Sözleşmesi Örneği için TIKLAYINIZ...

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 03:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER