banner53

Eşi Ölen Kadının Miras Payı Ne Kadar?

Ölüm ne yazık ki hayatın fıtratında olan bir gerçektir. Ölüm sonrası ise kalanlar bir şekilde hayata devam edeceklerdir. Kocası ölen bir kadın mirastan ne kadar pay alır? Kocası ölen kişinin payına ne kadar miras düşecektir?

Eşi Ölen Kadının Miras Payı Ne Kadar?

Vefat durumunda ölen kişinin mirası “yasal mirasçıları” yani hukuken kanuna göre belirlenen mirasçılarına kalır. Bu kişilere hukuk dilinde “yasal mirasçılar” denir.

Kocası ölen bir eş tabi ki kanuna göre de yasal mirasçıdır. Peki bu kocası ölen eş hangi oranda mirastan pay alacaktır?

Mirasta Kadına Ne Kadar Pay Düşer?

Vefat eden kişinin sahip olduğu mal varlığına miras denir. Kocası ölen eş, bu durumda çocuklarla birlikte mirastan pay alacaktır.

Türk Hukuku’nda miras “Medeni Kanun” uyarınca düzenlenir.

Sağ Kalan Eşin Mirastaki Payı

Bu pay belirlenirken miras bırakanın diğer yasal mirasçıları da göz önüne alınmalıdır. Yasal mirasçıların zümresine yani kanbağına göre oranlar değişir.

-- Kocası ölen kadın, kocasının altsoyuyla birlikte yani çocuklar ve kendisi olacak şekilde mirasa dahil ise bu durumda kadın mirasın 1/4 (Dörrtte biri yani çeyreği) üzerinde hak sahibi olur.

-- Kocası ölen kadının kocasının herhangi bir çocuğu yok ise, yani altsoyu bulunmuyor ve sadece karısı, annesi, babası bulunuyorsa bu durumda karısına yani kocası ölen eşe 1/2 (Yarısı) miras olarak düşer.

-- Kocası ölen kadının kocasının anne babası sağ değil ise, büyük anne ve büyük babası sağ ise sadece, bu durumda kadına 3/4 (Dörtte üçü) miras düşer.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER