Eşi Ölen Kadın Mirasın Kaçta Kaçını Alır?

Eş bir zümre mirasçısı değildir. Yani eş miras bırakanın herhangi bir zümresi ile birlikte her zaman mirasçı olabilir. Hatta eşin tek başına mirasçı olacağı durumlar da mevcuttur.

Eşi Ölen Kadın Mirasın Kaçta Kaçını Alır?

Eşin mirasın kaçta kaçını alacağının belirlenmesi için öncelikle miras bırakanın diğer mirasçılarının da bilinmesi ve buna göre bir pay analizi yapılması gerekir.

Buna göre başlıca 4 farklı şekilde eşin miras payından bahsedilebilecektir.

Eş birinci zümre ile beraber mirasçı olursa

Eşin birinci zümre ile beraber mirasçı olması durumu miras bırakanın çocuğu/ çocukları ile beraber mirasçı olmasıdır. Bu ihtimalde eşin miras payı terekenin  4'te 1'idir.

Örnek:  Miras bırakanın terekesinin 200.000 lira ve mirasçıların sadece miras bırakanın eşi ve 2 çocuğu olduğunu varsayalım.

Eş burada birinci zümre ile mirasçı olduğu için miras payı 4'te 1'dir. Yani 50.000 lira eşin miras hakkıdır. Geri kalan 150.000 lira ise iki çocuk arasında eşit olarak paylaştırılacaktır.

Eş ikinci zümre ile birlikte mirasçı olursa

Eşin ikinci zümre ile beraber mirasçı olması durumu miras bırakanın anne/babası ve onların altsoyu ile birlikte mirasçı olmasıdır. Bu ihtimalde ise eşin miras payı terekenin 2'de 1'idir.

Örnek: Miras bırakanın terekesinin 200.000 lira ve mirasçıların sadece miras bırakanın eşi ile anne ve babasının olduğunu varsayalım.

Bu durumda eş ikinci zümre ile beraber mirasçı olduğu için terekenin 2'de 1'i olan 100.000 lira kendisinin miras payı olacaktır.

Kalan 100.000 lira ise miras bırakanın anne ve babası arasında eşit olarak paylaştırılır.

Mirasçı miras bırakanın terekesi üzerinde külli halefiyet gereğince hak sahibi olan kişilerdir.

Eş üçüncü zümre başları ve onların çocukları ile beraber mirasçı ise

Üçüncü zümre yana ve aşağı doğru sınırsız ilerleme kabul edilmekle beraber mirasbırakanın büyük anne ve babası ile onların altoyudur.

Eş üçüncü zümre ile beraber mirasçı olursa bu halde eşin miras payı terekenin 4'de 3'üdür.

Örnek: Mirasbırakanın terekesinin 200.000 lira ve mirasçıların sadece miras bırakanın büyükannesi ve eşi olması durumunda eşin miras payı terekenin 4'te 3'ü olan 150.000 lira olacaktır.

Büyükannesinin payı ile 50.000 liradır.

Birinci ve ikinci zümrede hiçbir mirasçı yoksa ve üçüncü zümrede de zümre başları ve onların çocukları hayatta değilse bu durumda eş tek başına mirasçı olacaktır.

Evlenen Kadının Ölen Önceki Kocasından Miras Hakkı

Bir kişinin eşinden boşanıp ve başka biri ile evlenmesi ve bu halde ilk eşin ölmesi durumunda ilk eşe mirasçı olması kanunen mümkün değildir.

Sağ kalan eski eşin başka biri ile evlenmesi ya da evlenmemesi de burada etkileyici rol oynamamaktadır.

Boşanma kararının kesinleşmesi ile birlikte artık eşler birbirine mirasçı olamayacaktır.  

Kaynak: Bursa Miras Avukati

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2021, 00:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER