Emlak Vergisi Nedir?

Taşınmaz mal varlığı için devlete ödenen vergi türüne emlak vergisi denir.

Emlak Vergisi Nedir?

Mülk sahibi olan vatandaşlar, belediye tarafından tahsil edilen emlak vergisini her yıl düzenli olarak ödemek zorundadır.

Emlak vergisini belediyeye müracaat ederek ödeyebileceğiniz gibi, belediyeye gitmeden E-Belediye sistemiyle ya da PTT aracılığı ile havale yaparak ödeyebilirsiniz.

EMLAK VERGİSİ RAYİÇ BEDELE GÖRE BELİRLENİR

Vergi ödemesi, söz konusu vergi yılı içerisindeki minimum rayiç değerden hesaplanır. Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyenin büyük şehir olması durumunda ise veri iki katına çıkıyor.

Emlak vergisi başvurusunu gerekli belgelerin teslimi ile yapılabiliyor. Bu belgeler: TC kimlik numarası, vergi numarası, tapu fotokopisi, binanın açık adresi, bina için yapı kullanma izni (fotokopi), beyanda bulunanın arsa ve iş yeri adresidir. Aynı zamandan belediyeden temin edilen başvuru formunun da eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekiyor.

Emlak vergisi yıl içerisinde iki taksit olarak ödenebiliyor.

EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLANLAR

2006 yılında Bakanlar Kurulu’nun vermiş olduğu karara göre hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerden, emeklilerden, gazilerden, şehit eşlerine ve yetimlerine ait brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenden emlak vergisi alınmıyor.

YORUM EKLE