E-Devlet Üzerinden Tapu SMS Bildirimi Nasıl Açılır?

Tapu müdürlüklerindeki tüm önlemlere rağmen sahte ve hileli tapu satış haberleri zaman zaman gündeme geliyor. Peki tapunuzu kaybetmemek için yapmanız gerekenler neler? E-Devlet üzerinden tapu SMS bildirimi nasıl açılır?

E-Devlet Üzerinden Tapu SMS Bildirimi Nasıl Açılır?

Manşet Aydın'dan Cemile Cabadağ'ın Yazısı...

Dolandırıcılar akıl almaz yöntemlerle vatandaşın arsa, ev, işyeri, dükkan ve konut tapuları üzerinden milyonluk vurgun yapıyor.

Bunu bir parçada önlemek için E-Devlet üzerinden tek bir hamle ile sizde tapunuzun habersiz satışı ve devri hakkında kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Sahip olduğunuz taşınmazın sizden habersiz satışını engellemek için tek yapmanız gereken şey e-devlet şifresi alarak sisteme giriş yapmak.

E-Devlet şifreniz yoksa ya da şifrenizi unuttuysanız mobil bankacılık sistemi kullanıyorsanız da e-devlete giriş yapabilirsiniz, e-devlet şifre zarfını size en yakın PTT şubesi üzerinden alabilirsiniz.

Mobil den veya laptopunuzdan E-devlete giriş yaptıktan sonra arama bölümüne tapu SMS kaydı ya da Tapu Telefon Bilgileri Beyan yazarak ara tuşuna basın ve gelen ekranda çıkan seçeneğin üzerine tıklayarak ilgili kaydı oluşturacağınız ekrana geçiş yapın. Gelen yeni ekranda adınıza bir taşınmaz bulunuyorsa aşağıdaki ekranda yer alan bilgiler ekrana gelecektir.

Bu alanda yer alan cep telefonu numarası bilgilerinizi girin ve ardından kayıt tuşuna basın. Bu sayede Türkiye’nin neresinde olursanız olun sahibi olduğunuz tüm tapu ya da tapular için yapılacak olan tüm işlemler hakkında size önceden SMS bilgilendirme mesajı gönderilmesini sağladığınız için sizden habersiz tapularınızla ilgili herhangi bir işlem yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Bu arada daha önceden vermiş olduğunuz veya emin olmadığınız vekaletname varsa bunlarıda vekaletnamenin tarih sayısını belirterek yada vermiş olduğum tüm vekaletlerin azlini istiyorum şeklinde bir dilekçe ile yada Noterden vereceğiniz azilname ile tapu müdürlüğü ne müracaat da bulunabilirsiniz. Haftaya başka bir konuda buluşmak üzere hoşçakalın dostça kalın.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2021, 07:03
YORUM EKLE