Düzenli Ödeme Yapan Malik Biriken Site Borcundan Sorumlu mu?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Yazlık bir sitede dairem var. Mayıs ayında seçim yapıldı ve yeni yönetim seçildi. Hesaplar incelendi meğerse eski yönetim 200 bin lira civarında borç bırakmış. Şimdilik yine yaklaşık 43 bin lira icra takibinde. Eski yönetim ödemesi gereken yerlere ödeme yapmamış, bu durumda borç birikmiş. Yeni yönetim bizden bu borcu taksitle ödememizi istiyor. İyi ama ben aidatlarımı muntazam yatıran biriyim. Bu borcu niye üstleneyim? Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?" sorusunu cevapladı.

Düzenli Ödeme Yapan Malik Biriken Site Borcundan Sorumlu mu?

Okuyucum sorusunda ve endişesinde haklı. Kendisi borçlarını zamanında ve muntazam ödüyor ise ilave bir borç altına niye girsin?

Ancak burada bakılacak muhtelif şeyler olacak. Şöyle; mesela eski yönetim, aidatları muntazam topladı ama toplanan paraları ödemesi gereken yerlere ödemedi de kendisine harcadı, yani emniyeti suiistimal suçunu işledi.

Bu halde hem onlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak hem de alacak takibi yapılarak birikmiş borç onlardan tahsile çalışılacak.

Veya; bakıldığında eski yönetim aidat toplayamadı, elinde para birikmedi. Dolayısıyla borçları ödeyemedi.

Bu halde de borçlarını ödemeyenlere başvurulacak, haklarında icra takibi yapılacak ve borçları üzerine aylık yüzde 5, yani yıllık yüzde 60 gecikme tazminatı eklenerek haklarında takip yapılacak.

Bu alacak takip edilecek, yine ödemezlerse sitedeki evlerine haciz tatbik edilecek.

İyi ama bütün bunlar zaman alacak, bu sürede borç faizi ile daha da artacak.

Bunun için yeni yönetim, toplantıda alınan karar çerçevesinde borç miktarını kat maliklerinden alacak, borcu ödeyecek bu yöntemle faiz ve borcun büyümesini önleyecek.

Ama kat maliklerinden tahsil ettiği parayı, alacaklı olduğu sonraki aidatlara mahsup edecek.

Yani yeni dönemde alması gereken aidattan, tahsil ettiği para kadar indirim yapacak. Yeri gelmişken bir açıklama yapma ihtiyacını duyuyorum.

Borçludan kat mülkiyeti ile ilgili aidatların tahsili için yapılan takipte aylık yüzde 5 gecikme tazminatı talep edilir.

Yanlışlıkla aylık yüzde 5 faiz denilirse, borçlunun itirazı halinde aylık yüzde 5 faiz hesaplanmaz, yıllık yüzde 9 faiz hesaplanır. Yani faiz başka şey gecikme tazminatı başka şey.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2021, 07:13
YORUM EKLE