Dükkanlar Çatı Masrafı Öder mi?

Kat Mülkiyeti Kanununa (KMK) göre ortak alanlar arasında çatı da yer alıyor. Ancak çatı katı ile ilgili bir sorun çıktığında dükkanlar da çatı masrafına dahil olur mu?

Dükkanlar Çatı Masrafı Öder mi?

Hasar oluşan çatı, ortak yer niteliğini taşıdığından dolayı kat sahipleri de oluşabilecek herhangi bir tadilat işleminin masraflarına ortak olması gerekmektedir.

Örnek verecek olursak çatıda bir sıkıntı hasıl olduğun da tüm kat arsa payı oranın da sorumlu oluyor.

Çatı olarak nitelendirilen alanda oluşan herhangi bir sorun da Kat Mülkiyeti Kanunun 4. maddesine göre örneğin çatıdan su sızması nedeni ile bağımsız bölümlerde veya eşyalar da hasar meydana gelmesi durumunda kat sahiplerinden yapılacak olan masrafa ortak olması istenmesi gerekiyor.

Kat maliklerinin arsa payları oranında yapılan masrafa dahil olması Kanun gereğince zorunludur.

Dükkan Sahipleri de Kat Maliki mi? 

Kat mülkiyeti bağımsız bölümler üzerinde kurulan mülkiyet hakkına kat mülkiyeti denir. Bahsetmiş olduğumuz bu hakka sahip olanlara kat maliki deniyor.

Kat Mülkiyeti Kanunun maddesine göre tadilat işi bitmiş tamamlanmış bir mülkiyetin kat, daire, ofis, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden kullanımı mümkün olanlar üzerinde, o yapının sahibi tarafından, Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince bağımsız mülkiyet hakları kurulabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 22:18
YORUM EKLE