Dükkan Sahibi İş Yeri Önünü Kapatabilir mi?

Bina altı dükkan sahipleri ya da işletmecileri iş yeri önünü kapatabilir mi? Kapatırsa buna karşı kat malikleri nasıl bir yol izlemeli?

Dükkan Sahibi İş Yeri Önünü Kapatabilir mi?

Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu Kanun gereğince her halde ortak yer sayılır:

 a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar,bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar

b) Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri

c) Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merdivenleri. Yukarıda sayılanların dışında kalıp da, yine ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zaruri olan diğer yerler ve şeyler de (ortak yer) konusuna girer.

Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.

Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler:

Bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.

Ortak Alan İşgal Edilemez

Kat mülkiyetine tabi binalarda ortak alanlar işgal edilemez. Ortak alanlar tüm bağımsız bölüm maliklerine aittir.

Kat maliklerinin ortak malıdır ama diledikleri gibi kullanmak için değil, amacına uygun kullanmak için.

Çoğunlukla dükkan önleri, binaya ait parsel sınırına kadar ortak alandır. Tasdikli proje incelendiğinde bu alan ya bahçe olarak düzenlenmiştir veya uygun büyüklükte ise otopark.

Dolayısıyla bir bağımsız bölüm malikinin, yani olayda olduğu gibi dükkan sahibinin işgali hukuki değildir.

Öncelikle haklılığın tespiti için binalarına ait tasdikli proje incelenmelidir.

Tasdikli projede bu alanın mahiyeti anlaşılır. Ortak alan ise dükkan sahibinin işgale hakkı yoktur.

Şayet işgal devam ediyorsa, işgale son vermesi için dava açmak gerekecektir.

Ayrıca belediyenin de ortak alanları bir kat malikinin kullanmasına izin verme gibi bir yetkisi ve görevi de yoktur.

Ortak alanların durumu ve kullanma esasları, Kat Mülkiyeti Kanunu’nda belirlenmiştir. Hiç kimsenin kanuna aykırı işlem yapma yetkisi yoktur.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 03:12
YORUM EKLE