Dükkan Önü Ortak Alan Kapatılabilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "3 katlı bir binanın giriş katında oturuyorum. Bu katta karşılıklı iki daire ve aralarında bir iş yeri var. İş yeri satıldı. Yeni malik dükkanın önünü kendisine katmak istiyor. Bu yerin kendine ait olduğu iddiasında. Bir komşu da ‘belediyeden izin al’ diye akıl vermiş. Bu yer ortak alan, buna rağmen iş yerine katabilir mi? Katarsa ne yapabilirim?" sorusunu cevapladı.

Dükkan Önü Ortak Alan Kapatılabilir mi?

Kat mülkiyetine tabi binalarda ortak alanlar işgal edilemez. Ortak alanlar tüm bağımsız bölüm maliklerine aittir.

Kat maliklerinin ortak malıdır ama diledikleri gibi kullanmak için değil, amacına uygun kullanmak için.

Okuyucumun durumunda öncelikle bakılacak husus; gerçekten dükkanın önünün dükkana dahil olup olmadığı.

Çok büyük çoğunlukla böyle dükkan önleri, binaya ait parsel sınırına kadar ortak alandır. Tasdikli proje incelendiğinde bu alan ya bahçe olarak düzenlenmiştir veya uygun büyüklükte ise otopark.

Dolayısıyla bir bağımsız bölüm malikinin, yani olayda olduğu gibi dükkan sahibinin işgali hukuki değildir.

Bu nedenle okuyucuma, öncelikle haklılığını tespit için binalarına ait tasdikli projenin incelenmesini önereceğim.

Tasdikli projede bu alanın mahiyeti anlaşılır. Tahmin ettiğim gibi ortak alan ise dükkan sahibinin işgale hakkı yoktur.

Şayet işgal devam ediyorsa, işgale son vermesi için dava açmak gerekecektir.

Ayrıca belediyenin de ortak alanları bir kat malikinin kullanmasına izin verme gibi bir yetkisi ve görevi de yoktur.

Ortak alanların durumu ve kullanma esasları, Kat Mülkiyeti Kanunu’nda belirlenmiştir. Hiç kimsenin kanuna aykırı işlem yapma yetkisi yoktur.

Ayrıca dükkanının önünün pazar yerine çevrilmesinin aynı hizada oturmakta olan mesken sakinleri için ne kadar rahatsız edici olduğunu da düşünmek lazım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fadime yeter
Fadime yeter - 1 yıl Önce

Benimde dukkanim var 3 yıldır bir türlü bina sakilerinden izin alamiyorum dukkanin sabit tente yaptirmak isdiyorum açılır kapalir tente taktirdim ama sıcağı önlemiyor dukkanda bütün çikolata ve yiyecekler bozuluyor binada oturanlar hiç anlayiş yok devletimiz bu dukkan
Sahiplerine sahip çıksa keşke binanin girişi doğuda benim dukkanimin girişi batida lütfen bana yardimci olun bende ayni binada oturuyorum 3 de 1 kapatma hakkim varmış diye duydum doğrumu acaba.

Birbaba
Birbaba @Fadime yeter - 6 ay Önce

çikolataları buzdolabına koyun. ben öyle yapıyorum. yazın hem soğuk soğuk çocukların daha çok hoşuna gidiyor hatta herkes öyle seviyor. Mesela camlı dolaplarınızdan suların içeceklerin önüne güzelce dizerseniz alıcıların da dikkaini çeker. yoksa siz istediğiniz kadar gölgeyede koysanız ya sıcağında o çikolotalar yine eriyor yada yumuşuyor. İsterseniz sizde deneyin buzdolabından çikolatayı çıkarıp yemesi çok güzel.

EMLAK GÜNDEMİ: :)

Gülseren Şener
Gülseren Şener - 1 yıl Önce

Çok iyi de, peki bir Allahın kulu da dükkan önünü dedikodu alanına çeviren mahalle karılarının, ortak alan bahanesi ile, ofiste çalışmak isteyenlere, yüksek sesle bağırarak domuzluk yapanlardan nasıl kurtulacağız, diye hiç bahsetmiyorsunuz. Dükkan Avcılar'da ve bana ait, önünde yaklaşık 2 m2 bir boş alan var. Oraya saksı yerleştirdim, çok kez uyardım, fakat kadınlar Ortak alan bahanesi ile ofisteki elemanların çalışmasına bilerek engel olmakta. Tüm çevre temizlik ve olabilecek her türlü vergimi ödedim, fakat boşuna. Meğerse önceki dükkan sahibi sırf bu mahalle pisliklerinden kurtulmak için çok uygun fiyata bana satmış bulunuyor. Biz kime şikayet edeceğiz. Ortak alan sadece sitelerde geçerlidir. Çarpık kentleşme, sadece kat mülkiyeti payı tapusu olan binalarda bu tür alanlar sadece Deprem, Yangın ve Su baskınında ortak alan olmalı. Bunu da bir çözseniz de bizim gibi çalışmak isteyen kadınlara toplumdaki parazit kadınlar engel olmasalar. Güya kadın hakları, Çalışan kadın hikayeleri, hepsi fasa fiso.

Ayhan Yaşar
Ayhan Yaşar - 8 ay Önce

Çift çepheli çift kapılı proje onaylı kurumsal firmada kiralık bir dükkanım var bölge toplantıları bu dükkanda oluyor Fakat apartman sakinleri benim dükkan etrafında bir cephe tamamen tel çit ile çevrilmek isteniyor çevirecekleri alandan aynı zamanda malzeme girişi oluyor bu çiti apartman sakinleri çekebilir mi biz hissedar olarak çoğunluktayız toprak sahibi olarak ama çok diretiyorlar lütfen fikrinizi bildirin kolay gelsin

Dincer Guven
Dincer Guven - 1 yıl Önce

Cok tesekkurler cevabiniz icin . peki kat ittifak tapulu yerler icin durum nedir ?

Arif
Arif - 10 ay Önce

Peki bu dükkanın önü bahçe ise bu dükkan nasıl iş yapacak en azından bahçeyi kaldırma gibi bir sansidami yok Bu soruyu kendim içinde soruyorum teşekkür ederim

EMLAK GÜNDEMİ: Dükkana ait olmayan alanlarda faaliyet için hem maliklerden hem de belediyeden izin şart.

Hakan ozturk
Hakan ozturk - 7 ay Önce

Dukkanin önünü zincir cekip demirle kapatma hakkı varmi

EMLAK GÜNDEMİ: Dükkana ait tapulu alan değilse mümkün değil. Ortak alansa da kapatamaz.

Tugba
Tugba - 8 ay Önce

Merhaba ben esnafım benim yan komsum dukkaninin alt deposunda lağam patlamıs ve çözüm olarak da benim dukkanimin tam girisine logar yaptirmiş asata gece saat 3 de ve benim hic haberim yoktu sabah dukkanima gittiğimde gordum inanilmaz pis koku ve biz yapmadik asat yapti denildi asata tlfn actigimda boyle bisey olmaz dediler iki logar yan yana olmaz dediler ama belliki bunu asata yaptirtan komsumuzun asatta saglam bi tanidiği var ben ne yapabilirim hakkimi magduriyetimi nasıl nereye soyleyebilirim şikayet ettim ama gelip bakan bile olmadı bana yardimci olabilirmisiniz