Dubleks Daireyi İki Daire Yapmak Mümkün mü?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "14 daireli bir binada kat malikiyim. Binamızın üst katına sahip kişi, dubleks olan bu daireyi içinden ikiye bölmüş. Bu değişiklik için kat maliklerinden izin almadı. Bu değişiklik nedeniyle de bizlerin ihtiyaç halinde çatıya çıkışımız engelleniyor. Bir tahmine göre de ortaya çıkan 15’inci daire için bizlerden arsa payı talep edebilecekler. Bu durumda nasıl bir hukuki girişimde bulunabiliriz?" sorusunu cevapladı.

Dubleks Daireyi İki Daire Yapmak Mümkün mü?

Okuyucuma iki ihtimalden söz etmek zorundayım. Birinci ihtimal: Kat Mülkiyeti’ne tabi binalarda bağımsız bölüm içinde taşıyıcı elemanlara zarar vermemek kaydıyla tadilat yapılabilir.

Örneğin iki oda arasındaki taşıyıcı olmayan duvarı tadil ederek iki odayı birleştirmek mümkün veya yan yana iki bağımsız bölüm arasındaki duvarı kaldırarak iki daireyi birleştirebilirsiniz.

Bunun tersini de yapmak mümkün, dubleks dairenin ara bölgesini kapatıp iki daire gibi kullanabilirsiniz.

Fakat, bu şekilde arası kapatılarak ikiye ayrılmış bir dubleks daire, iki ayrı bağımsız bölüm olmaz.

Yani ikinci bölüm için ayrı bir arsa payı talebi mümkün değildir. O, her hali ile tek, bağımsız bölümdür.

İkinci ihtimal: Söz konusu daire ikiye bölünmekle birlikte ortak alanlara taşılmış ise örneğin çatı arası işgal edilmiş, çatıya çıkış engellenmiş ise bunun yapılması artık yasal bir durum değildir, yasaya aykırıdır.

Böyle bir müdahalede eski hale getirme talebi mümkündür.

Bunun için bağımsız bölüm maliklerinden herhangi biri tarafından mahkemeye başvurarak, projeye uygun hale, eski hale getirme talebinde bulunulur ve mahkeme dosyasına tasdikli proje getirilerek mahallinde keşif yapılır.

Tasdikli projeye aykırı kısımlar tespit edilir ve bunların kaldırılarak eski hale getirilmesine karar verilir.

Bu halde de yukarıda açıkladığım gibi işgal altındaki yerler için diğer bağımsız bölümlerden arsa payı talebi söz konusu olmaz.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2021, 07:17
YORUM EKLE