banner53

Devre Mülk için Emlak Vergisi Ödenir mi?

Devre mülk sahipleri, malik sıfatını kazandıkları tarihte emlak vergisi mükellefi sayılıyor. Devre mülke konu binanın toplam vergi değerinden, payına düşen kısımla ilgili bildirimde bulunup, emlak vergisi ödemeleri gerekiyor...

Devre Mülk için Emlak Vergisi Ödenir mi?

Sözcü'den Sezgin Özcan'ın Yazısı...

"Brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konut ve senede 10 gün kullanım hakkı olan 1/35 hisseli kira geliri olmayan bir devre mülk için (0) oranlı emlak vergisi uygulamasından yararlanılabiliyor mu?

2015 yılında (0) oranlı vergi uygulanmasından yararlanmak için belediyeye müracaat etmiştim. 2019 yılında geriye dönük 4 yıllık faiz ve ceza tahakkuk ettirdiler.

Belediyenin yaptığı bu uygulama doğru mudur? Yıllık 10 gün kullanım hakkı olan ve kira getirisi olmayan bir devre mülk de konuttan mı sayılıyor?"

Devre mülk sahipleri, malik sıfatını kazandıkları tarihte emlak vergisi mükellefi sayılıyor. Devre mülke konu binanın toplam vergi değerinden, payına düşen kısımla ilgili bildirimde bulunup, emlak vergisi ödemeleri gerekiyor.

Ancak indirimli orandan yararlanma şartlarını sağlayanlar, 200 metrekareyi geçmeyen devre mülkten paylarına düşen kısım için sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından yararlanırlar.

Bu bağlamda devre mülk konut sayılır. 1/35 hissesine sahip olduğunuz 200 metrekareyi aşmayan devre mülkten başka eviniz yoksa devre mülkünüz için sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından yararlanmanız gerekir.

Ancak başka bir konutunuz daha varsa, devre mülk ikinci konut sayılır ve her ikisi için de emlak vergisi ödersiniz.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 03:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar icen 50 yil once babam
Serdar icen 50 yil once babam - 4 ay Önce

50 yil once babam bir daire almis baskalarina noterden senet karsiligi almis tapiyi uzerine almamislar simdi bizden imza istiyorlar su anda daire kimindir babam oldu alicida

EMLAK GÜNDEMİ: Günümüzde taşınmazların satışı noterler üzerinden satışı-devri yapılamıyor. 50 yıldır alınan evin tapusunun yapılmaması ve tarafların ölmesi, konunun mirasçılara kalması konuyu ihtilaflı yapıyor. Konu yargıya taşınmadan halledilemezse yargı yoluna başvurulabilir.

Sevgi orta
Sevgi orta - 1 ay Önce

Bir yil once annem evini bana intifa hakki ile verdi. Daha sonra beni hileli satis yaptigimi söyleyerek mahkemeye verdi. Tapu bozulabilir mi ?

EMLAK GÜNDEMİ: Bozulma ihtimali var.

SIRADAKİ HABER