Deprem Risk Tespiti Nasıl Yaptırılır? Ücreti Ne Kadar?

Binamın depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? İşte Yanıtı...

Deprem Risk Tespiti Nasıl Yaptırılır? Ücreti Ne Kadar?

Takvim'den Feride Hilal İmal'in yazısı...

Binanızın dayanıklılığını ölçtürmek için Bina Risk Tespiti adı verilen bir kontrolden geçirilmesi gerekiyor. Tespit için binadan herhangi bir çoğunluk aranmıyor, kat maliklerinden bir kişinin başvurması ile mümkün oluyor.

Risk tespiti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan lisans alan kurum, kuruluşlar tarafından yapılabiliyor. Risk tespiti sonunda binaya riskli yapı raporu verildiyse, zorunlu olarak yıkıma gidiliyor. Sonuca itiraz etmek mümkün, 15 gün içinde itiraz etme hakkı tanınıyor.

Risk tespitinin ardından olumsuz bir sonucun çıkmasında 60 gün içinde yıkım başlıyor. Fakat, binanın yıkım yerine güçlendirmesine gitmek de çözüm olabiliyor. Eğer binanın yıkımına değil de güçlendirmeye gidilecekse, kat maliklerinin 60 gün içinde bununla ilgili karar vermesi gerekiyor.

ÜCRETİ NE KADAR?

400 metrekarelik bina için alınan risk tespiti ücreti, bin 812 lira iken, 401 metrekareyi aşan her 80 metrekare için 226 lira da eklenir. 100 metrekare için bakanlık 600 lira tespit kredisi veriyor. Kredinin geri ödemesi ise 24 ayı bulabiliyor. Ücretler kat malikleri tarafından ödeniyor..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Nida Güneyli
Ahmet Nida Güneyli - 1 yıl Önce

Risk tespitini devlet ücretsiz yapmalı.

Yasemin Gülmez
Yasemin Gülmez - 1 yıl Önce

Bina risk tespiti ucretsiz yapilip bir an once devlet destekli kentsel dönüşüme başlanmalıdır

Fuat özkan
Fuat özkan - 1 yıl Önce

Risk yesbiti yaptırmak binalar için 500 tl yi geçmemeliki her bina bunu ysptırabilsin.2000 tl verip de kimse risk tesbiti yaptırmaz.

Cemile sırtmac
Cemile sırtmac - 1 yıl Önce

50 yılım binalar var insanlar parasızlıktan bile bile ölüme yoluyorlar bu ülkede her ödediğimiz faturadan deprem için ücret kesiliyor devlet ücretsiz tesbit etsin devletin görevi

Fatma Mutlu
Fatma Mutlu - 1 yıl Önce

ücretsız olmalı

Pakize doğan
Pakize doğan @Fatma Mutlu - 1 yıl Önce

Bende aynı fikirdeyim bütün riksli binaları devlet ücret talep etmeden yapması lazım

Gülten Sığırcı
Gülten Sığırcı - 1 yıl Önce

Devlet ucretsiz yapmalı

Mehmet bulut
Mehmet bulut - 4 ay Önce

Bu fiyatları duyan varandaş o binada ölür gene yaptırmaz. risk tespiti ücretsiz olması çok iyi olur.

Rıza Vatandaş
Rıza Vatandaş - 4 ay Önce

Birinci derece deprem bölgelerinde Yeni yapılan binalarda beş katı geçince süspansiyon sistemi zorunlu kılınmalı bunun dışındaki yapılarda ise deprem yönetmeliği uygulanmalı, Devlet dairelerinde belediyeler dahil boş durun mühendislerin günlük harcırahı yatırılmak suretiyle tespiti yapmaları gerekli diye düşünüyorum