banner53

Depozito Kira Yerine Sayılabilir mi?

Depozito, kiracının kira sözleşmelerine yapacağı her türlü aykırılık için talep edilen bir güvence olduğundan, kiracının kiralanana dair borçları (aidat, fatura vs.) için de kullanılabilir ancak kiracı, kira yerine depozitoyu sayamaz...

Depozito Kira Yerine Sayılabilir mi?

Kira sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte, kiracı; kiralananı malike teslim aldığı haliyle teslim etme borcunu yerine getirmelidir. Ancak, kiralananda bir zarar oluşmuşsa, bu zarar depozito ile giderilecektir.

Bu nedenle, kira sözleşmesinin bitimiyle birlikte kiralananda meydana gelen zararların tespiti gerekmektedir. Bu tespit, kiralananın ilk teslim alındığı hali baz alınarak yapılmalıdır.

Kiracı kiralananı boşaltmalı ve ilk aldığı haliyle teslim ettiğini ispatlamalıdır. Ayrıca kiracının kiralananın kullanımından kaynaklanan bir borcu (aidat, fatura ve sair…) bulunmamalıdır.

Depozitonun bankaya yatırılması gerektiğinden önceki yazımızda bahsetmiştik. Depozito, kira sözleşmesinin bitmesiyle birlikte her iki tarafın da onayıyla bankadan kiracı tarafından teslim alınabilir.

Ancak, iki tarafın uzlaşamaması ihtimalinde, icra takibinin kesinleşmesiyle veya mahkeme kararıyla da depozito iade edilebilir.

Kiraya veren, sözleşmenin sona ermesini takiben 3 aylık süre içinde mahkemeye başvurmaz veya icra takibi başlatmazsa kiracı, tek taraflı olarak depozitoyu talep edebilir.

Depozito, kiracının kira sözleşmelerine yapacağı her türlü aykırılık için talep edilen bir güvence olduğundan, kiracının kiralanana dair borçları (aidat, fatura vs.) için de kullanılabilir ancak kiracı, kira yerine depozitoyu sayamaz, kira ve depozito kiracı bakımından değerlendirildiğinde farklı nitelikte edimlerdir.

Ancak kira sözleşmesinin bitimiyle birlikte kiraya veren, kiracının kira borcuna karşılık olarak depozitoyu kabul edebilir. Belirtmeliyiz ki, kira borcunun ödenmemesi kira sözleşmesine aykırılık teşkil eder.

Bu sebeple ve ancak kiraya veren tarafından, kira sözleşmesinin sona ermesi ihtimalinde depozito, ödenmemiş kira borçlarının yerine sayılabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER