Depozito Hangi Sorunlar için Güvence Teşkil Eder?

Konutunu kiraya veren malik, taşınmazda meydana gelebilecek maddi zarara ya da kiranın ve aidatların ödenmemesi ihtimaline binaen kendilerini güvence altına almak için kiracılardan depozito alabilir. Peki depozito taşınmazdaki hangi sorunlar için güvence teşkil eder?

Depozito Hangi Sorunlar için Güvence Teşkil Eder?

Kural olarak depozito, olağan kullanımdan kaynaklanan eskimeler dışında, taşınmazda oluşacak maddi hasarlara ilişkin alınan güvence bedelini ifade eder.

Bu kapsamda depozito, parkelerin aşınması, fayansların renginin solması gibi normal kullanımdan kaynaklananeskimeleri kapsamıyor olup kapı kolunun kopması, pencerenin kırılması gibi doğrudan maddi zararlara ilişkin teminattır.

Bu noktada belirtmek gerekir ki depozito; kombinin bozulması, su tesisatının sızdırması gibi olağan kullanımdan kaynaklanan hususlara karşı da güvence teşkil etmez.

Zira taşınmazın demirbaşını kiracı için yaşanabilir ve faal halde tutmak da kiraya verenin görevidir.

Ancak söz konusu demirbaşta kiracının kusurlu davranışından kaynaklanan bozulmalardan kiracının sorumlu olduğu izahtan varestedir.

İşte depozitonun iade edilmemesi / kesinti yapılması durumlarında hukuki olarak kimin haklı olduğuna yukarıdaki kriterlere göre karar verilecektir.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 03:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER