Daha Önce Konut Kredisi Çekenler için Yapılandırma Var mı?

Konut kredisinde faizler 0,99 indi. Daha önce yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullananlar bankaların kapısını çalmaya başladı. Peki konut kredisi faiz indirimi yapan 5 kamu bankası daha önce verdiği krediler için yapılandırma yapıyor mu?

Daha Önce Konut Kredisi Çekenler için Yapılandırma Var mı?

DAHA ÖNCE KREDİ ÇEKENLER İÇİN YAPILANDIRMA VAR MI?

Emlak365'de yer alan habere göre, kamu bankalarında konut kredisi faiz oranları düştü. Yapılan indirim ev almak için bekleyen kişileri sevindirirken daha önce yüksek faiz oranlarına rağmen kredi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişiler ise mağdur durumuna düşürdü. 

Faiz oranı yüksek olmasına rağmen gerek konut peşinatı vermesi ya da konut satış sözleşmesi imzalaması gibi nedenlerle pek çok kişi kredi yapılandırma yapılacak vaadi ile konut kredisi çekmek zorunda kalmıştı. 

BANKAYA GİDENLER "HAYIR" CEVABI ALIYOR

Konut kredisi faiz indirimi bu nedenle ilk haber geldiğinde bu kişileri oldukça sevindirdi ancak daha sonra bankalar tarafından yapılan açıklama umutları bir bir boşa çıkardı. Bankaya yapılandırma için giden pek çok kişi daha önce kredi verirken "yapılandırma yaparız" diyen memurların "genel müdürlük yapılandırma ekranını kapattı yapamıyoruz" açıklaması ile büyük hayal kırıklığı yaşadı. 

Konut kredisi çeken kişiler yüzde 0.99 faiz oranı ile büyük mağduriyet yaşadı. Özellikle de yapılandırmaya güvenerek 120 ay vadeli konut kredisi çeken kişiler yüksek tutarlı krediler nedeni ile mağdur oldu. Çoğu kişi ise yapılandırma imkanı tanınmadığı için yüksek aylık taksit tutarları nedeni ile ödeme zorluğu yaşamaya başladı. 

YASAL HAK KULLANIDIRILMIYOR

Ne yazık ki kamu bankaları tarafından 0.99 konut kredisi kampanyası başlatılması vatandaşın yasal haklar konusunda önünü kapadı. Yani kamu bankaları konut kredisi faiz indirimi yapmadı, 0.99 faiz oranlı yeni bir konut kredisi kampanyası başlattı. 

Bu sayede konut kredisi yapılandırma konusunda kendilerine açılacak olan davaları boşa çıkarmış oldu. Konut kredisi konusunda vatandaşın tek umudu oluşturulacak kamuoyu gündemi ile hükümetin mağduriyeti fark ederek kamu bankaları üzerinden yapılandırma yapmasını sağlamak kaldı. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2019, 19:12

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER