Çocuğu Olmayan Akrabanın Mirası Kime Kalır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, 'Amcam vefat etti yengem sağ. Yaklaşık 500 bin lira değerinde bir evleri ve 200 bin liralık bir ticari arabaları var. Bunlar amcamın üzerineydi. Amcamlar 6 kardeş, çocukları yok. Mallar nasıl paylaşılır?' sorusuna cevapladı.

Çocuğu Olmayan Akrabanın Mirası Kime Kalır?

AKRABADAN KALAN MİRAS

SORU: Amcam vefat etti yengem sağ. Yaklaşık 500 bin lira değerinde bir evleri ve 200 bin liralık bir ticari arabaları var. Bunlar amcamın üzerineydi. Amcamlar 6 kardeş, çocukları yok. Mallar nasıl paylaşılır? 

AKRABALAR ARASINDA MİRAS PAYLAŞIMI

CEVAP: Yazılarımı takip eden okuyucularım artık iyi biliyor ki mirasçılar derecelere ayrılıyor. Birinci, ikinci, üçüncü derece gibi. Okuyucumun sorusuna bu çerçeve içinde yanıt vereceğim.

Birinci derece mirasçılar evlatlar, yani alt soydur. Anlatılan olayda evlat, alt soy yok. Bu halde birinci derece mirasçı olmadığı için ikinci derece mirasçılara bakılacak. İkinci derece mirasçılar ise anne ve babadır.

Şayet anne ve baba yok ise kök içinde halefiyet kuralı gereği devreye kardeşler girer. İşte miras bu sisteme göre paylaştırılacak.

AMCADAN KALAN MİRAS

Geleyim eşin durumuna. Eş, tüm mirasçılarla birlikte mirasçıdır ancak payları değişir. Şayet eş birinci derece mirasçılar ile birlikte mirasçı ise payı dörtte birdir. İkinci derece mirasçı ile birlikte mirasçıysa payı yüzde 50’dir.

İşte okuyucumun sorusuna yanıt böylece şekillenmiş oldu. Okuyucumun amcasının vefatı ile bahsettiği malvarlığı ve varsa sair mallarının yarısı eşine ait olacak, geri kalan yarı ise kardeşler arasında paylaştırılacak.

Ben rakamsal olarak paylaştırma yapmadım zira her malvarlığı için ayrı ayrı hesaplama yapıp yarı yarıya paylaştırmalı. Buna varsa okuyucumun saymadığı malvarlığı da dahil olacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2019, 13:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
kaya tambur
kaya tambur - 1 yıl Önce

Kız kardeşimin eşi rahmetli oldu. Çocukları yok. Eniştemin anne ve babasıda rahmetli oldu. Şu anda 3 kardeşi var Kız kardeşimin de babadan kalma kendi üzerinde tapulu gayrimenkülü var. Kardeşimin hayata veda edince üzerindeki mallardan rahmetli eşinin kardeşlerine miras düşer mi?
Kolay gelsin. iyi çalışmalar

İbo  reis
İbo reis @kaya tambur - 4 ay Önce

Kız kardeşimin hiç çocuğu yok bende tekim başka kardeşimiz yok kız kardeşim vefat etti eniştemin üstündeki mallarda hakkım varmı varsada kaçta kaç

EMLAK GÜNDEMİ: Eniştenize ait mallarda hak sahibi olamazsınız. Varsa ablanıza ait mallara enişteniz ile mirasçısınız.

Fatma Kızılboğa
Fatma Kızılboğa - 13 ay Önce

Merhaba teyzemin eşi vefat etmeden önce Tüm mal varlığını teyzeme bırakmış teyzemde 2014 te vefat edince teyzemin eşinin yeğeni bu malların hepsi benim deyip ortaya çıkıyor bunun üzerine teyzemin diğer kayını bu haksızlık deyip dava açıyor bu çocuk yengemin öz çocuğu değil yengemin ve benim ailemin de akrabalığı yok diyor yengemin de hiç çocuğu olmamış diyor yengemin yeğenleri ve kardeşleri var diyor ve yeğenine dava açıyor bu dava üzerine ben de mirasçı olarak gösteriliyorum hukuk mahkemesi kararıyla 2014 te vasiyetname açılıyor o vasiyet namede teyzem dayımı şahit gösterip ben mal varlığımı kayınımın oğluna bıraktım diyor sözde ama hukuk mahkemesi vasiyetnamenin açılmasına rağmen 2017. De aneme 3 pay veriyor annem de vefat ettiği için annemin payından 1 pay bana kalıyor bir pay küçük kardeşime bir pay ortanca kardeşime lakin iki kardeşim biz istemiyoruz deyip mahkemeye dilekçe verdi ben vermedim bunun üzerine 2018 de teyzemin kayınını oğlu bana dava açtı miras dan red payı almam için ve açılan dava şöyle vasiyetnamenin tenvizi diyor sizce bana kalan payı benden geri alırlarmı ve birinci derecede akrabası olamdığı halde bu çocuk bu davayı kazanırmı eğer öyleise teyzemin bıraktığı vasiyetname sahte değilse neden 2014 yılından bu yana bu dava sürmekte geçen mayıs ayında mal varlığı teftişi yapıldı bana evrak geldi ara duruşma yapıldı diye msj da geldi ve birde bu temmuz ayında bir dava daha var sizce bu son mahkememi olur bana cvp veriseniz sevinirim teyzemin mal varlığı ise şöyle açıklanıyor bir bağ iki tarla bir bahçeli ev ama teyzeme ait bank hesapları maşı ve teyzeme ait bir servis aracı plakasıyla birlikte eklenmemiş nedeni nedir ??

mustafa çatallı
mustafa çatallı - 11 ay Önce

Amcam ve yengemin çoçuklar olmadı şimdi ikisi de vefat etti babam yengemin mirasında hak kazanır mı?

EMLAK GÜNDEMİ: Babanız amcanız mirasından pay alır ancak yengenize ait mirastan pay alamaz. Yengenizi mirası da kendi yakınlarına kalır.

Hatice sargın
Hatice sargın - 12 ay Önce

Eşin öldü çocuk yok eşinin kardeşleri mirasa gider mi?

EMLAK GÜNDEMİ: Evet gider. Her iki tarafında kardeşleri mirastan pay alır.

Merve
Merve - 1 yıl Önce

Akrabam vefat etti cocugu yok esi hayatta kendine ait mal varligi yok babaya ait babada annede vefat etti olen kisinin 3 kardesi var onlarda hayatta deyil bu durumda nasil oluyor.

EMLAK GÜNDEMİ: Miras ilk olarak eş ve çocuklara kalır. Bunlardan biri varsa ve hayattaysa miras onun hakkı. Ancak eş ve çocuk yoksa ölen kişinin kardeşi ve anne babası mirasçı olabiliyor. Bu akrabalar hayatta değilse onların alt soyları da mirasçı olabilir.

Ergun
Ergun - 1 yıl Önce

Amcam vefat etti çocuğu yok malların yarısı yengeme kaldı. Yengem vefat ettiğinde yengeme kalan mallardan bizede hak kalır mı. Yoksa yengemin hissesi olan mallar yengemin kardeşlerine mi kalır

EMLAK GÜNDEMİ: Bir kimse öldüğünde mirasçıları üç kademede incelenir. Birinci derece mirasçıları: Alt soydur. Evlatlar ve onların çocukları. İkinci derece mirasçılar: Anne-baba ve kardeşlerdir. Üçüncü derece mirasçılar: Büyük anne büyük babalar ve amca, hala, dayı ve teyzelerdir.

Birinci derecede mirasçı varsa ikinci derecedekilere miras kalmaz.

Birinci derecede mirasçı yoksa miras ikinci derecedekilere kalır üçüncü derecedekilere miras kalmaz. Üçüncü derecedekilerin miras alabilmesi için birinci ve ikinci derecede mirasçı olmaması lazımdır.

Eş ise dereceye girmez, sağ kalan eş tüm derecedeki mirasçılarla birlikte mirasçıdır ancak payı değişir.

Çocukların bulunmaması halinde miras, şayet var ise ikinci derecedeki mirasçılara kalır, onlar da yok ise üçüncü derecedeki mirasçılara kalır.

selda soylu
selda soylu @Ergun - 3 hafta Önce

aynı durum bendede var amcamın çocuğu yok miras babam öldüğü için bir kısmı bizde bir kısmı yengemde görünüyor.yengem vefat ederse ona kalan kısım kendi kardeşlerine mi kalır.

EMLAK GÜNDEMİ: Evet.

Fehmi kural
Fehmi kural - 12 ay Önce

Amcam bekar babası annesi yok mirası kime kalır kardeşleri var yiyenlerine hak duşermi

EMLAK GÜNDEMİ: Miras kardeşlerine düşer. Sizin babanıza da miras kalır. Babanız vefat etmişse onun hakkını siz alırısınız.

berkay uslu
berkay uslu - 3 hafta Önce

amcam vefat etti. çocuğu yok. babam ve amcam iki kardeşler. yengem de vefat ettiğinde yengemin kardeşleri amcamın mirasından hak talep edebiliyor mu?

EMLAK GÜNDEMİ: Çocuksuz kişilerin (Erkek-Kadın) mirasçıları eşleri, anne babaları ve kardeşleridir. Bu durumda yengenizin mirası da (eşinden kalan miras hakkı dahil) kendi kardeşlerine kalır.