Çekme Kat Ne Demek?

Kısaca tanımlamasını yapacak olursak çekme kat ne demek sorunuza çatı ile son kat arasında kalan yapı modeli olduğunu söyleyebiliriz. Bu yapıların genelde dört tarafında da balkon vardır. Ayrıca çekme katlar terasın orta kısmında da bulunabilir.

Çekme Kat Ne Demek?

3294 sayılı imar kanununa baktığımız zaman burada da çekme katın tanımını görebiliriz. İnşa edildiği tarihte yürürlükte olan hükümlere uygun bir şekilde inşa edilmiş olan yapıya çekme kat dendiğini bu tanımlarda görebilirsiniz. Af kapsamına dahil edilerek muhafaza edilen çekme katlar da kabul edilmektedir. Çekme katlar yapının ön çizgisinden geriye doğru çekilerek yapılır.

ÇEKME KATLARI TAPUYA KAYDETTİRMEK GEREKİR Mİ?

Çekme katların mutlaka tapuya kayıtlı olması gerekir. Ancak yapılan istatistikler ve araştırmalar sonucu hala birçok çekme katın kayıtlı olmadığı bilinmektedir. Eğer tapuda kayıtlı değilse bu “yapıda projeye aykırılık” olarak adlandırılır. Bu aykırılığı önlemek için mutlaka belediyeye giderek çekme katı projeye dahil ettirmek gerekecektir. Çekme katları projeye dahil ettirmek için proje değişikliğine gidilmesi gerekir ve bunun için belediyeye başvuru yapmanız işlemlerin ilk ayağıdır.

Proje değişikliği uygulanırsa tapuya kayıt işlemleriniz kısa sürede halledilecektir. Ancak denetim esnasında çekme katın varlığı anlaşılırsa bu kaçak yapı olarak işleme girileceğinden belediye tarafından yıkımı bile söz konusu olabilir. Ayrıca daire sahibi bu nedenle para cezası da alacaktır. Bu nedenle çekme katların muhakkak tapuya kaydının yapılması hem para cezası almamak hem de çekme katı kaybetmemek için önemlidir.

YAPISAL DEĞİŞİKLİKTE BELEDİYEYE HABER VERMEK GEREKİR

İmar izni dışında kalan yapılara değişiklik yapılması yasaktır ve değişiklik yapmak istiyorsanız mutlaka belediyeye gitmeniz gerekecektir. Belediyelerin bu konuyla ilgili bölümü size gerekli olan adımları açık bir şekilde söyleyecektir. Kaçak kat yıkılırken idarenin size para cezası da vereceğini unutmamalısınız. Yani hem masraf yaptırdığınız dairenizden olacak hem de üzerine yeniden ceza parası ödemiş olacaksınız. Bu nedenle çekme kat ne demek ve nasıl yasalara uygun yaptırılır gibi soruların cevabını öğrenmeniz gerekir.

Çekme kat ne demek ve nasıl çekme kat için tapu kaydı yaptırılır sorularına cevap almak için bağlı olduğunuz belediyenin yetkili birimine en kısa sürede gitmeniz gerekecektir. Çekme katlar için imar planlarına ve örnek dairelere göz gezdirebilirsiniz. Böylece çekme katları çok daha iyi anlama şansını elde eder, kendi binanız için uygun olup olmadığını da anlayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 08:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine Duran
Emine Duran - 2 yıl Önce

İnşAllah Allahim nasip eder inşAllah

Naile uyanık
Naile uyanık - 2 yıl Önce

İnşAllah Allahım nasip etsin inşAllah