Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, '3 yıl önce anlaşmalı boşandım. Eski eşim daha sonra bir gerekçe göstererek veya göstermeyerek yeniden mal paylaşım davası açabilir mi? Boşandıktan sonra bu davayı hak edemeyeceği bir süre var mı?' sorusunu cevapladı.

Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı

MAL PAYLAŞIMI DAVASI

SORU: 3 yıl önce anlaşmalı boşandım. Eski eşim daha sonra bir gerekçe göstererek veya göstermeyerek yeniden mal paylaşım davası açabilir mi? Boşandıktan sonra bu davayı hak edemeyeceği bir süre var mı?

CEVAP: Mal paylaşımı, boşanma davasından sonra açılabilir. Bunun belli bir süresi de vardır. Önce bütün okuyucularım için konu hakkında bir açıklama yapayım. Edinilmiş mallara katılma rejiminde, eşlerin evlilik birliği içinde edindiği mallar, belli durumlar içinde hesaplamaya esas alınır.

Bunlar, boşanma, başka bir rejime geçme ve ölüm halleridir. Boşanmada taraflardan biri malların tasfiyesini talep ettiğinde mahkeme hakimi bir hesaplama yapar. Eşlerin aile birliği içinde edindiği malların listesini yapar.

Eşlerden hangisi parasal değeri daha yüksek mal edinmişse daha düşük değerdeki malların parasal değeri, büyük olandan çıkarılır. Fazla çıkan tarafın artan değerinin yarısı karşı tarafa ödenir. Tasfiye bu şekilde yapılır. Evlilik birliği dışında edinilen mallar hesaba katılmaz.

Bu durum topluma yanlış anlatıldı. “Evlilik birliği içinde eşler her mala ortaktır” denildi. Bu yanlıştır, evlilik devam ederken herkes kendi malına sahiptir ancak yukarıda anlattığım hesaplama boşanma halinde veya başka bir mal rejimine geçildiğinde veya vefat durumunda gündeme gelir. Ancak çok yaygın olanı boşanma halidir. Şimdi okuyucumun sorusuna geleyim. Bunun süresi var mı?

Evet var, 10 yıl. Yargıtay’a göre mal paylaşımı davası, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde açılmalıdır. Yani okuyucumun olayında daha yedi yıl var.

YORUM EKLE