Boşanınca Ev Kime Kalır?

“Boşanmada ev kime kalır?” sorusu boşanacak veya boşanan çiftler arasında cevabı en çok merak edilen konuların başında geliyor. İşte cevabı...

Boşanınca Ev Kime Kalır?

CNN Türk'te yer alan habere göre; müvekkiller tarafından sıkça sorulan ve merak edilen konulardan biri de “boşanmada ev kime kalır?” sorusu oluyor. Boşanmanın iki türlü oluyor. Anlaşmalı boşanma sonrasında anlaşılacağı üzere eşler ortak evin kime kalacağıyla ilgili karar verilebilir. Bunu da mahkemeye bildirirler ve anlaşma metnine istinaden o evi anlaşan eş kullanmayı sürdürüyor.

Çekişmeli boşanmanın ardından ise olay çok farklı bir yere gidilebiliyor. Çekişmeli boşanmada genellikle hakimin sosyal statüsüyle ilgili özellikle kadının toplumdaki yeri ve aile kültürünün sürmesiyle ailenin dağılmaması özellikle velayet ve çocuk varsa genellikle bayandan yöne bir tasarrufta yer alıyor. Ancak edinilen mal veya mal rejimi kapsamında boşanma sonrasında açılacak dava ile evin kimde kalacağı çekişmeli boşanma sonrasında dava yoluyla belirlenebiliyor.

2002 senesi bu konu için bir milat olarak kabul edilmekte

2002 senesinden önce alınan mallar eğer özel bir sözleşme yapılmadıysa kimin adına kayıt ettirildiyse ona ait olmaktadır. Mal rejimi dediğimiz bu kanun çıkmadan önce, evin geçimini erkeğin sağladığı ve kadın çalışmadığı düşünüldüğünden mal varlığı genelde erkek üzerine yapılmaktaydı.

1 Ocak 2002 tarihi sonrasında yapılan tüm evliliklerde ve öncesi tarihli evliliklerde 2002 den sonra alınan mallar için yasal mal rejimi ‘Edinilmiş Mallara Katılım ‘ uygulaması geçerlidir. Yani eşler evlendikten sonra çalışıp aldıkları tüm mallar için , ortak hak ve tasarruf sahibi olur. 

Miras ya da bağış bu kapsama girmediği için bir ortaklık söz konusu olamaz

Eşler eğer isterlerse ‘ Mal Ayrılığı ‘ yapabilirler. Yani eşler Edinilmiş Mallara Katılımdan faydalanmak istemeyip mallarını ayırmak isterlerse , evlilik anında ya da sonrasında bir beyan düzenleyerek notere onaylatabilirler. Fakat bu konuda herhangi bir seçim  yapılmaz ise 1 Ocak 2002 tarihiyle yürürlüğü giren ‘ Edinilmiş Mallara Katılım ‘ yasal rejimi uygulanır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Okan fidan
Okan fidan - 9 ay Önce

Babamın

YAGMUR YILMAZ
YAGMUR YILMAZ - 12 ay Önce

Bakarken evin varsa evlenince ev paylaşımı olurmu ve Evimi bağışlarsam Mehmetçik vakıfa evliyken ve boşanınca problem çıkabilirmi

EMLAK GÜNDEMİ: Evlilik öncesi alınan malların tasarrufu size aittir. Evlilik öncesi edinilen malların bağışlanması durumunda boşanırken diğer eşin bir talebi olamaz.

Tülay özcan
Tülay özcan - 8 ay Önce

Bizim 30 yıllık evlilik sonrası çekişmeli boşanma durumundayız ve 3 ev var..biri 2002 yılından önceki ev kensel dönüşümde dolayısıyla tabular yeniden güncenlenecek o zaman benim bu evdede hakkım olabilirmi?zaten bize birşey vermek istemeyen bi eş var..bu gidişle mahkeme uzaması benim işime gelir diye düşünüyorum

EMLAK GÜNDEMİ: Evli kaldığınız süre içerisinde alınan tüm mallardan hak talep edebilrisiniz.

Kadem urşar
Kadem urşar - 4 ay Önce

Eşim benden ayrılmak istiyor beraber bir ev aldık evin tablosu eşimin üstüne yaptık beraber ödedik şimdi de ayrılmak istiyor 32 yıldır beraberiz bana söylüyor anlaşmalı mi çekişmeli mi uzaklaştırmalimi boşansak evden hakkımı alabilirmiyim beni aydınlatırsanız çok teşekkür ederim

EMLAK GÜNDEMİ: Evlilik birliği içerisinde edinilen mallar kimin üzerine olursa olsun eşit şekilde paylaştırılır.