Boş Daire için Ortak Gider veya Aidat Ödenir mi?

Sahibi olduğunuz daire boş durumda ise, daireniz için aidat veya ortak gider ödenir mi? Bu soruya kısa ve net olarak, evet ödenir diyebiliriz!

Boş Daire için Ortak Gider veya Aidat Ödenir mi?

APARTMAN ORTAK GİDERLERİ

Apartmandaki görevli kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi gibi giderler için tüm kat sahiplerinden toplanan apartman aidatının bedeli, kat malikleri genel kurul toplantısında belirlenir.

Kat Mülkiyeti Kanunu'nda;

“Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça: Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmak ile yükümlüdür.” şeklinde belirtiliyor.


Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan aidat hükümlerine göre, boş daireler için de aidat ödenmesi gerekiyor.

Kullanmadığı, boş duran dairenin aidat ödemesini yapmak zorunda olmayan daire sahibine icra takibi yapılma hakkı vardır.

Bu durumu açıklayan hükümler şu şekilde;

“Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir.

Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.”

MÜTEAHHİTLER DE ELLERİNDEKİ BOŞ DAİRELER İÇİN AİDAT ÖDER

Müteahhittin sahip olduğu boş daire kullanımı olmasa bile giderlere diğer kat malikleri gibi ortak edilmesi gerekmektedir.

Kat mülkiyeti kanununa göre; ana gayrimenkulün sigorta ve primlerine ilişkin ortak kullanım yerlerinin güçlendirme, koruma ve bakım onarım, yönetici aylığı gibi mevcut oluşacak giderler ve ortak tesis alanların işletilmesi için toplanan avansa kendi arsa payı oranı kadar kat maliklerinin katılım sağlaması gerekmektedir.

AİDAT VE GİDER HANGİ DURUMDA ÖDENMEZ?

Kat malikleri kurulu tarafından seçilen apartman yöneticisi, yöneticilik görevini yerine getireceği için herhangi bir aidat ödeme talep edilemez.

Fakat kat malikleri kurulu seçmiş olduğu yöneticinin ücreti veya yönetim giderlerine katılması konusu ile ilgili sözlü veya yazılı karar verilmemesi halinde mevcut yönetici kendisine düşen yönetim giderlerinin sadece yarısını öder.

Aidatlar yönetim tarafından üstlenilen hizmetlerin yerine getirilmediği takdirde de ödenmez.

Bu konuyu yerinde tespit ederek belgeleyen kiracılar ve ev sahipleri konuyu mahkemeye taşıyabilirler. Hizmet alamadıkları konuları tek tek tespit eden malikler konuyu yönetime bildirmelerine rağmen aidat alınmaya devam ediyorsa, Cimer ve tüketici hakem heyetine de başvurabilirler.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 04:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Canan Er
Canan Er - 1 yıl Önce

Apartmanda Bos olan bir dairem var ve ortak gelen su parasi var , yonetici 1 kisi su parasini benden almak istiyor fakat daire bos , bu parayi vermek zorundamiyim , degilmiyim ? Lutfen aydinlatirsaniz sevinirim

EMLAK GÜNDEMİ: Ortak giderleri ve aidatı eviniz dolu veya boş olsun vermek zorundasınız. Ortak alan giderleri de aynı şekilde.

Serdar
Serdar @Canan Er - 4 ay Önce

Herhalde sorunuz çok açık olmamış. Ortak kullanılan su için su parası geliyorsa ödemeniz gerekir. Sanırım sizin sormak istediğiniz farklı bir şey. ya da değilse de ben sorayım.
Apartmanda bir tane su saati varsa, dairelerin kullandığı su, bu ortak saat yüzünden tek bir fatura olarak geliyorsa, apartmanda boş dairesi olan bir kişi bu parayı ödemek zorunda mıdır? ortak su kullanımı değil.
Dairelerin kullandığı suyun faturasanın tek bir su saati yüzünden ortak gelmesi durumu, bu durumda ne olur? bu fatura toplanan aidattan ödenebilir mi?

EMLAK GÜNDEMİ: Bu durumda sadece binada yaşayanlar su faturasından sorulu tutulur. Aidat ile bu fatura asla ödenemez.

hicran ak
hicran ak - 1 yıl Önce

ankarada bir apartmanda merkezi sistemle ısınan bir dairede oturuyorum. ekim 15 de taşınmama rağmen ev sahibi yakıt ortak gider diye dairesinin eylül ayında ki aidatının benim ödemem gerektiğini benim ısınacağımı söylüyor. lakin daireyi daha sonraki aylarda tutmuş olsam örneğin 4 5 ay boş kalmış olsa 4 5 aylık yakıt ve aidat masrafını da kiracıya yüklemek çok saçma geliyor. ekim ve kasım ayını ödedim ancak eylül ayını ödemek istemiyorum nasıl bir yol izlemeliyim? teşekkürler...

EMLAK GÜNDEMİ: İzlenecek bir yol yok ki! Siz Eylül ayından sorumlu değilsiniz o kadar...

Erdem Sustam
Erdem Sustam - 11 ay Önce

merhaba, 27 ocakta bir daire satın aldım. Yönetici ocak ayına ait aidatı benim ödememi istiyor içinde ayrıca ısınma gideri de var ben satın almadan önceki kiracıya ait. Bu döneme ait aidatı eski ev sahibi yada kiracının ödemesi gerekmez mi? Bunu yönetime söylediğim de eski sahibinden istemeyiz diyor. Aidat kiracının adına düzenlenmiş. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

EMLAK GÜNDEMİ: Apartman yönetimlerinin aidat toplama tarihine ve şeklinde göre cevap değişir. Genelde aidatlar ay başlarında toplanır böyle ise siz değil eski ev sahibi ve kiracı sorumlu. Ayrıca kiracı sizin aldığınızda halen evde oturmakta idiyse hem aidatı hem de yakıt giderini onun ödemesi gerekir.

Seyfettin karaarslan
Seyfettin karaarslan - 1 yıl Önce

Su an 2 bahce 1 de dublex sahibi olan kisi daireler bos oldugundan aidat ve diger giderlere katilmiyor bu dogrumu yoksa katilmalimi

Bahri aygördü
Bahri aygördü - 1 yıl Önce

Giriş katı dairem var daire boş kullanılmıyor temizlik parası ödeyecekmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Evet ödemelisiniz. Ev sahipleri evleri boş veya dolu fark etmeksin aidat ve giderleri ödemek zorundadır.

Kevser
Kevser - 1 yıl Önce

Kiracıyım ve pandemi döneminde 5 ay evimi kapattım bu durumda aidat ödemek zorundanıyım

EMLAK GÜNDEMİ: Evet, ödemek zorundasınız.

Cihan kır
Cihan kır - 1 yıl Önce

Merhaba evimi satılığa çıkardım başka bir şehre yerleştim giriş katında bulunuyor güvenlik kaloriferci görevli kapıcı ve bekçi bunların hiç birisi yok apartmanda yine de aidat ödemek zorunda mıyım doğalgazlı zaten dairem

EMLAK GÜNDEMİ: Binada aidat toplanmasına dönük karar alınmışsa evet ödemek zorundasınız.

Mehmet pekacar
Mehmet pekacar - 1 yıl Önce

Merhaba 4 yıldır sahibi olduğum giriş katta ki dairede oturmuyordum 4 sene içerisinde evimi 1 kere su bastı nedeni bina içindeki otomatik elektiğinede bağlı olan dışarıdaki yağmur suyu atma motorunun çalışmaması ben zararımız kendim karşıladım binada kimSeden zararım için ücret talep etmedim şimdi evde oturuyorum binada yeni seçilen yönetici neden 4 yıllık aidat ödememiz istiyor ödemek zorundamıyım

EMLAK GÜNDEMİ: Oluşan zarar gerekli tedbirleri almayan yönetimden kaynaklı ise talep etmeniz gerekirdi veya yaptığınız anlaşma ne ise tutanaklara geçirilmesi gerekirdi. Ayrıca yeni yönetici geriye dönük ödenmeyen aidatları talep edebilir.


SIRADAKİ HABER