banner53

Birden Fazla Evi Olan Zekat Vermeli mi?

Eğer kişinin birden fazla evi varsa ve bunları da kullanmak için elinde bulunduruyorsa, bunlar için zekat vermesi gerekmez. Örneğin, kişinin kendi oturduğu evinden başka, bir de yazlığı bulunabilir.

Birden Fazla Evi Olan Zekat Vermeli mi?

KİRA GELİRİ ELDE EDİLİYORSA BAŞKA

Ancak bunları ticaret için elinde tutuyorsa veya bunların kira gelirinden istifade ediyorsa durum değişir. Ticaret için elinde tuttuğu evlerinin fiyatları üzerinden kırkta bir zekât vermesi gerekir.

Eğer evlerini kiraya verdiyse bu malların gelirlerinin nisap miktarına ulaşması hâlinde, bir yıl geçtikten sonra bunlar üzerinden kırkta bir zekât vermelidir. 

FABRİKA VE SANAYİ KURULUŞUNUN ZEKATI

Sanayi tesislerinin bina ve makinelerinden değil, gelirlerinden ve elde edilen ürünlerden zekât verilmelidir. Çünkü fabrika ve sanayi tesislerinin binalarının ve içindeki makinelerin üreme ve çoğalma özellikleri yoktur. Yani bu tür işletmelere sahip olan kimseler işletmenin demirbaşlarından değil, elde ettikleri ürünlerden ve kazançlarından zekât verirler.

Buna göre fabrikası bulunan bir kişinin, ürettiği ürünleri, fabrika için elinde bulunan hammaddeleri, nakit paralarını, alacaklarını, varsa ticaret mallarını hesap edip, toplamdan borçlarını ve masraflarını düştükten sonra kalan miktar üzerinden kırkta bir zekât vermesi gerekir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER