Binalarda Kapı Önlerine Ayakkabı Bırakılması Yasaklanabilir mi?

Kat Malikleri Genel Kurulu, ayakkabıların kapıların önüne koyulmamasına ilişkin bir karar almış ise kapı önüne ayakkabı konulamaz. Şayet kurul ayakkabıların kapıların önüne koyulmasını yasaklayan bir karar almadıysa kapı önüne ayakkabı koyulabilir. Ancak komşuluk hukuku ve ortak alan kullanımı konuları da burada devreye giriyor...

Binalarda Kapı Önlerine Ayakkabı Bırakılması Yasaklanabilir mi?

KAT MÜLKİYETİ KANUNU

Ortak yerler:

Madde 4: Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu kanun gereğince her halde ortak yer sayılır.

a) Temeller ve ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları,antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölum dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri,kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar...

Ortak yerler üzerinde :

Madde 16: Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar. Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

Genel kural:

Madde 18: Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler. Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Sükna,) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır;bu borçları yerine getirmiyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur. Giderlere ve sigorta, primlerine ait 20 nci madde hükmü saklıdır.

İş bu hükümler gereği kat maliklerinin apartman ortak alanlarından faydalanma hakkı açıktır. Ancak varsa yönetim planı yoksa da kat malikleri kurulunun almış olduğu kararlar doğrultusunda bu ortak alanların kullanım şekilleri düzenlenir.

Zira ortak alana ayakkabı koymak ne kadar size normal gelirse benim içinde kapımın önünü kiler yapmak normal gelebilir. Kişiden kişiye değişen bu normal kavramında kat malikleri kurulu asgari müşterek de anlaşmak ve sonrasında da tüm apartman sakinleri bunu uygulamak durumundadır.

KOMŞULUK HUKUKU VE SAYGININ GEREĞİ

Apartman nizamında merdiven boşlukları, koridorlar ve bağımsız kat mâliklerine ait kapı girişleri, çatı, bodrum, garaj gibi ortak mülktür; paspas haricinde bırakınız ayakkabıyı, saksı bile konulamaz; en hafifinden komşulara ve sair ziyaretçilere saygısızlıktır.

Velev ki apartman değil de bağımsız mülk olsun, fark etmez. Ayakkabının yeri ayakkabı dolabıdır ve ayakkabıları kapı önünde bırakmak, hayat tarzı ile ilgili, şahsi tercihe bağlı bir gösterge değildir.

Bir evin sınırı kapının önünden başlamaz, hudut kapıdır. Elbiseler askılığa, tabaklar kendilerine tahsis edilmiş dolaba, çoraplar çekmecelere, kitaplar kütüphaneye, ayakkabılar da ayakkabılığa konulur.

Evin hariminde dilerseniz ayakkabılarınızı televizyon vitrinine koyabilirsiniz; şahsi tercihtir ama kapı önüne bırakmak tercih konusu değildir

ORTAK ALAN KULLANIMINDA KOMŞUYU RAHATSIZ ETMEMEK HAKKINI ÇİĞNEMEMEK ESAS!

Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.

Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Süknâ) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getirmeyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur."

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 04:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selman Gurleyen
Selman Gurleyen - 11 ay Önce

Merhabalar,öncelikle benim sorunum kapı önü ayakkabısı ve terligi giriş katta oturuyorum,yöneticimiz kapı önüne ayakkabı terlik koymayın diyor ama ilk önce kendi terliklerini kaç defa kapı önünde gördük ve diğer 3 üst kat ve eksi alt kat dahil olmak üzere herkesin ayakkabısı ve terligi duruyor sadece giriş kattakilere aitmiş gibi sorun herkesin ayakkabısı terliği dururken biz ne zaman kapı önünde unutsak terligimiz alınıyor bize özel yapiliyor gibi ne yapabiliriz bu konu hakkında fikriniz varmı.?

EMLAK GÜNDEMİ: Merdiven boşluğu ortak alandır. Burası için konulan kurallar sadece bir kat malikini değil tüm kat maliklerini ilgilendirir. Size özel kurla koyamaz.

Anonim
Anonim - 11 ay Önce

Merhaba 5 katlı bir apartmanda en üst katta oturuyorum. Kapımın önünde ayakkabılık var ancak küçük ve rahatsızlık vermeyecek şekilde. Evimin içinde asla yer yok bunun için, ufak bir ev. Bir yöneticimiz yok apartmanda. bir ev sahibi rahatsız olduğunu söylüyor ancak sahibi olduğu evde kendi yaşamıyor, kiraya veriyor. Anlamıyorum. Rahatsız etmiyorsa kimseyi insanlar neden böyle. Tekrardan belirtmek istiyorum evim en üst katta ve kimseyi rahatsız edecek şekilde değil.

EMLAK GÜNDEMİ: Dairenizin dışındaki alanlar ortak alandır ve kullanım amacı dışında kullanılamaz. Merdiven aralarına ancak diğer kat malikleri rıza gösterirse ayakkabılık konulabilir.

Ibrahim ÖTÜRK
Ibrahim ÖTÜRK - 12 ay Önce

9 DAIRELI BIR APARMANDA OTURUYORUZ ZEMIN KATTA OTURAN BIR MALIK BAHCEDE SEMER TAMIRI YAPIYOR VE SIGINAGIDA DEPO OLARAK KULLANIYOR. BIRKAC DEFA UYARMAMA RAGMEN BANA SENDEN BASKASI RAHATSIZ OLMUYORDEMEKTEDIR. ÖN CEPHEDEKILER BU DURUMU GORMEDIKLERINDEN BELKI RAHATSIZ OLMUYORLAR. ARKA CEPHEDE BEN USTEKININ BEYI YURTDISINDA BIR ALTTAKI KIRACI ZATEN KEDISI ARKA CEPHEDE ZEMINDE OTURUYOR. NEYAPMAM GEREK BANA FIKREN YARDIMCI OLURMUSUNUZ. SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM.

EMLAK GÜNDEMİ: Kimse ortak alanları kendi mülkü gibi amacı dışında kullanamaz. Bahçe ve depo ortak alandır. Depodan kendi arsa payı oranında yararlanabilir ancak bahçede süreklilik arz edecek şekilde bahsettiğiniz işleri yapamaz. Yöneticiniz ilgilenmiyorsa dava açmanız gerekiyor.

Erkan bey
Erkan bey - 11 ay Önce

İyi günler buna yoneticisi tarafından sığınak ve toplantı salonları kilitlenebir mi yöneticinin bilgisi olmadan kullanıma kapatılabilir mi. İnsan taşımada kullanılan bina asansörü kat maliklerince karar alınarak eşya taşıyanlara ücret odetilebilir mi veya eşya tasimaya engel nasıl olabiliriz. Cevabınız için teşekkürler

EMLAK GÜNDEMİ: Sürekli kullanımda olmayan ortak alanlar koruma amaçlı kapatılabilir. Bunda sakınca yoktur. Asansörler içinse eşya taşınamaz kararı alınmışsa bu karar gereği ev taşıma sırasında eşya taşınamaz. Fakat bunu engellemek için asansör kullanıma kapatılamaz.

Melihcan Şahin
Melihcan Şahin - 10 ay Önce

Selamın Aleykum birşey sormak istiyorum 4 katlı bir apartmanda oturuyorum bina yönetici daha seçilmedi ve karşı komşumuz kendi ayakkabılarını bizim kapının önüne koyuyor defalarca uyarmamıza rağmen ısrarla vazgeçmiyor.Kendimiz ayakkabılığa koyarken onlar bizim kapımızın önüne koyuyorlar lâftan anlamıyorlar ne yapmamız lazım acaba?

EMLAK GÜNDEMİ: Son çare mahkemedir. Son çaredir ve oldukça zahmetlidir. En pratik çözüm ise komşunuz ile ortak bir yol bulmanızdır. Yöneticiniz seçildikten sonra bu sorunu ona da iletin, komşunuzla tekrar konuşun, mahkemeye vereceğinizden de söz edebilirsiniz. Bunların hiç biri kar etmezse son çare dava açın.

Semih Varol
Semih Varol - 9 ay Önce

Merhaba, 32 daireli bir apartmanda giriş katta oturuyorum kapımın önüne kapalı bir kova içerisine çöplerimi bırakıyorum, üst kattaki bir çok daire de kapısının önüne çöp bırakıyor bir çok dairedede ayakkabılık var. Ancak üst katlardan kaldırmam konusunda şikayet aldım bende ayakkabılıkları kaldırtmadan kaldırmam dedim. Sadece çöp koymamaya dair yasak varmı ? Ayakkabılık bisiklet vs koymakta yasakmı?

EMLAK GÜNDEMİ: Ortak alan amacı dışında kullanılamaz. Merdiven boşluğuna komşuları rahatsız edecek şekilde; çöp kovası, ayakkabılık, bisiklet vb eşyalar koyulamaz. Yani sadece çöp değil başka eşyalarda konulamaz. Yönetim toplantısında kurallarınızı belirleyin.

Reyhan
Reyhan - 8 ay Önce

Merhabalar 4 Katlı bir binanın bahçe katında oturuyorum tek daire üzerine diğer daire sahipleri sürekli eşyalarını benim kapımin önüne koyuyorlar buna birşey yapabilirmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Yönetim yasaklama kararı alabilir. İlk toplantıda bu rahatsızlığınızı dile getirin ve karar alınmasını sağlayın.

Haje Ünsal
Haje Ünsal - 6 ay Önce

Merhaba toki konutlarinda oturuyorum yonetim kapi yanina ayskkabiliga kesinlikle izin vermiyor duvara dayali 15 cm kalinliginda dikkat efilmezse fark bile edilmiyor ama yıllardır biktirdilar komsularimda hepimiz koyuyoruz hic rahatsiz deguoir ama yonetim bıktırdı ne yapmamiz gerekiyor

EMLAK GÜNDEMİ: Bunun için bir karar yoksa, yönetimin böyle bir yaptırım hakkı yoktur. Karar varsa yeniden gündem getirilerek farklı çözümler aranabilir. Tabi burada diğer maliklerinde görüşleri önemli.


SIRADAKİ HABER