Bina Yöneticisi Usulsüz Harcama Yaparsa Ne Yapılır?

Takvim'den Feride Hilal İmal'in okuyucusundan, "Bu yıl oturduğumuz apartmanın yöneticisi seçildim. Eski yöneticinin birçok usulsüz harcamalarını tespit ettim. Fakat kendisini genel kurulda ibra etmiştik. Yapılabilecek bir şey var mı?" sorusunu cevapladı.

Bina Yöneticisi Usulsüz Harcama Yaparsa Ne Yapılır?

Herkesçe bilinen Kat Mülkiyeti Yasası'nın 38. maddesine göre, bina yöneticisi kat maliklerine karşı adeta bir vekil gibi sorumlu olup, yine Kat Mülkiyeti Yasası'nın 39. maddesine göre de kat maliklerine hesap vermekle yükümlü olur.

Yöneticinin kat malikleri kurulu tarafından ibra edilmiş olması onu, yönetici olduğu zamanlarda usulsüz yaptığı harcamalar ve zimmetine geçirdiği paralar sebebiyle kat maliklerine vermiş olduğu zararlardan dolayı sorumluluktan kurtarmaz.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2021, 08:56
YORUM EKLE