Banka Borcunda Eşin Gayrimenkulüne İcra Gelir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Bankalara yüklü miktarda borcum var. Eşimin borçla alakası yok. Annem oturduğu dairenin tapusunu eşime vermek istiyor. Benim borcumdan dolayı banka eve icra koyabilir mi? " sorusunu cevapladı.

Banka Borcunda Eşin Gayrimenkulüne İcra Gelir mi?

Okuyucularıma sık sık hatırlattığım bir cümleyi yine yazmak durumundayım. Herkes kendi borcundan kendi malvarlığı ile sorumludur. Birinin borcu için bir başkasının malına gidilemez. Bu birisi aile içinden biri olsa dahi. Okuyucumun bankalara borcu varsa ve şayet bu borçlara eşi kefil olmadıysa okuyucumun borcu için eşinin malvarlığına gidilmez. Bunun istisnası yukarıda kurduğum cümlede var.

Birinin borcu için ikinci bir kimse kefil olabilir. Özellikle de bankaya olan borç kredi borcuysa bankalar kredi verirken kefil ister hatta mümkünse gayrimenkul teminatı yani ipotek alır. Borç doğduktan sonra okuyucumun eşi bir gayrimenkul sahibi olacağına göre ipotekten söz edemeyeceğiz ancak kredi kullanırken kefil isteyeceklerinden ve eş de kefil olursa işte o zaman kefile başvuru imkanı doğar. Ancak okuyucum sorusu içinde kefaletten söz etmiyor. Şayet bankalara olan borç kredi kartı borcu ise zaten bu halde kefil de söz konusu değildir.

İşte yukarıda açıkladığım hususlara dikkat edilmesi halinde ve bir kefalet söz konusu değilse annesinden gayrimenkul sahibi olacak eşin bir zararı veya sorumluluğu olmayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 09:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa korkmaz
Mustafa korkmaz - 1 yıl Önce

Benim bankalara borcum var karim kendi adına ev aldı benim borcum yüzünden evine haciz gelir mi?

EMLAK GÜNDEMİ: Hayır gelmez. Borçlar şahsidir eş sorumlu tutulmaz.

Yasinss
Yasinss - 13 ay Önce

Şayet esim vefat etti o durumda ne olacak

Emurulah ateş
Emurulah ateş - 11 ay Önce

Benim bankalara yüklü bir borcum var birde beni icraya vermiş eşimi kedi adına araç aldı banka el koyarmı

EMLAK GÜNDEMİ: Sizin adınıza kayıtlı mallara haciz uygulanır, eşinize ait olanlara uygulanmaz.

seda derin
seda derin - 11 ay Önce

merhabalar, eşimin yüklü miktarlarda kredi borcu var ve icralık. siz diğer yorumlarda belirtmişsiniz el konulamayacağını. fakat benim öğrenmek istediğim şu; banka bana sizin eşinizin bu kadar borcu varken parayı nerden buldunuz da bu aracı aldınız yada mal mı kaçırıyorsunuz demez mi

EMLAK GÜNDEMİ: Böyle bir durum varsa elbette diyebilir.

seda derin
seda derin @seda derin - 11 ay Önce

teşekkür ederim cevabınız için, o zaman eş üzerinde bulunan hesaplara ve mallara haciz konulabilir ben onu anlıyorum. çünkü burda sorulan soruların çoğunun eşi bir şekilde hacizli ama eşlerinde araba ve ya ev var. :) banka her türlü incelemeye alıp sorgulayacaktır,

Ismail can
Ismail can - 10 ay Önce

Bnm kullandigim kredi 150000 milyar esime uzerine daire olucak bnm borcumdan dolayi alicagi daireye aciz koyabilirmi

EMLAK GÜNDEMİ: Haciz sadece borçlu kişiye gelir. Eş ve çocukları etkilenmez.

Murat Fırat
Murat Fırat - 11 ay Önce

Benim bankalara borcum var ikinci evliliğimi yaptım eşimin mal varlığı var ve şimdi de araba almak istiyor eşimin eskiden olan malvarlığına ve şimdi alacağı otomobile kredi kartı banka kartı hesaplarına haciz gelebilirmi banka kartlarındaki parasına bloke yapılır mı teşekkürler şimdiden

EMLAK GÜNDEMİ: Eşinizin üzerine kayıtlı mallar için haciz gelmez.

Hülya Güner
Hülya Güner - 11 ay Önce

Esimin banka borcundan benim üzerime olan arabama yada bankadaki hesabına el konulurmu

EMLAK GÜNDEMİ: Gelen haciz işlemi eşlere uygulanmaz. Mükellefin kendi adına tescilli mallara haciz uygulanır.

Murat
Murat - 1 yıl Önce

Bankalara borcum var babamdan kalan evin tapusunu üstüme almadım eşime devretsem eşime haciz gelirmi

EMLAK GÜNDEMİ: Miras gayrimenkulü eşinizin üzerine nasıl yapacaksınız? Sonuçta eşiniz değil siz mirasçısınız. Gelelim eşe haciz uygulanır mı sorusuna: Bir ev alınırken evlilik adına ev alınamaz. Mutlaka eşlerden birinin adına ev alınmalıdır. Yani alınan mal iki kişi adı üstüne alınamadığı gibi yapılan borçta iki kişin için yapılamaz.

Evlilik süresince yapılan borçlar ya da gelen hacizler yalnızca borç sahibini etkilemektedir. Eğer ki kocanın borcundan dolayı haciz gelmişse bu kadını etkilemeyecektir.

Yalnızca kocanın maaşına haciz konulacaktır. Mesela ev eşin üstüneyse eve haciz de gelemeyecektir.