Balkona Çamaşır Asmak Yasaklanabilir mi?

Farklı kültürlere sahip insanların ortak yaşam alanlarını paylaşmaları beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz "Apartmanda halı silkelemek yasal bir suç. Huzur bozmak ve başkasının malını kirletmekten 3 yıla kadar hapis cezası alabilirsiniz" açıklamasını yaptı.

Balkona Çamaşır Asmak Yasaklanabilir mi?

Apartmanlar ve sitelerin sayıları artmaya devam ettikçe komşuluk ilişkileri de ne yazık ki zayıflamaya devam ediyor. 

Özellikle de komşular arasında balkondan çöp atmak, balkondan halı ve kilim çırpma, balkon yıkama, evde kedi köpek beslemek, balkona çamaşır asmak gibi konularda sorunlar yaşanıyor.  

Kedi Köpek Beslemek

Konu hakkına açıklama yapa Kiraz "Yönetim planlarında aidat dışında hayvan beslemek gibi konular da düzenlenir. Örneğin köpeğiniz var. Yeni bir eve kiracı olarak taşındınız. Yönetim planını incelemediniz.

Yönetim planında ‘Hayvan beslenemez’ yazıyorsa, besleyemezsiniz. Rahatsız olduğunu söyleyen komşularınızdan birinin ihtarı üzerine kira akdiniz feshedilir, köpeğinizle birlikte daireden tahliye edilirsiniz" diyerek konu hakkında bilgi verdi.  

Ali Güvenç, "Bu nedenle kedi ve köpek gibi evcil hayvanı olan kişilerin taşınmadan önce mutlaka yeni binalarının konu hakkındaki tutumunu öğrenerek yönetim planı için alınan bir karar olup olmadığını öğrenmesi gerekiyor. Yönetim planı içerisinde böyle bir karar maddesi bulunması halinde ister kiracı ister ev sahibi olsun kişinin evden tahliyesi söz konusu olabiliyor" dedi.

Balkon Kapatma

Apartmanlarda bazı alanlar ortak alan olarak kabul edilmekte olup dış cephe yan duvarları da ortak alan olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle balkon kapatılması yasal kurallar içerisinde ortak alana müdahale olarak kabul edilmektedir.  

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun (KMK) 19. madde de yer alan “Kat malikleri, ana gayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça ana gayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz" ifadeleri ile balkon kapatmak için komşuların rızası alınmasını zorunlu kılmaktadır. 

Balkonda Halı Silkelemek

Ülkemizde uygulanmakta olan Türk Ceza Kanunu (TCK) hükümlerine göre göre huzur bozmak ve başkasının malını kirletmek suç olarak kabul edilmektedir.

Bu nedenle apartmanda halı silkelemek yasal bir suç olarak kabul edilmekte olup  3 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talebi ile dava açılabilmektedir.  

Balkona Çamaşır Asmak

Günümüzde artık balkon yıkamak sorunun çözümü olarak kapalı gider boruları yapılmakta olup bu sayede kimseyi rahatsız etmeden balkon yıkamanın önü açılmıştır.

Ancak diğer komşuların balkonlarını kirletecek şekilde balkonunuzu yıkamanız yasaktır.  

Balkona çamaşır asmanın yasaklanması için ise apartman yönetimi tarafından ortak karar alınması gerekmektedir.

Bu tip bir karar alınmadığı sürece alt kat komşunun balkonunu, camını ıslatacak ve onu rahatsız edecek bir şekilde çamaşır asılması binada yaşayan diğer kişileri rahatsız edilmemesi kuralına uyularak çamaşır asılmasına izin verilmektedir. 

Bu kuralların tümüne uyulması zorunlu olup uymayanlara hapis, para cezası ya da konuttan tahliye kararı çıkabilmektedir.  

Komşusunu Rahatsız Edene Para Cezası

Apartmanlarda gürültü şikayetleri de çok sık yaşanmakta olup gürültü yapan komşuya para ve hapis cezası verilebilmektedir. 

Konutlarda komşuyu rahatsız edene para cezasıcezası uygulanabildiği gibi Türk Ceza Mahkemelerine de başvurabilmektedir.

Kaynak: Yeni Çağ

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2021, 03:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER