banner53

Bahçe Katındaki Daireye Kapı Açmak

Bahçe katındaki (zemin kat) konuta kapı açılabilmesi için, önce kat maliklerinin beşte dördünün muvaffakatının alınması ardında belediyeye başvurulması gerekiyor.

Bahçe Katındaki Daireye Kapı Açmak

ANAGAYRİMENKULÜN BAKIMI,  KORUNMASI VE ZARARDAN SORUMLULUK

MADDE 19:  Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimari durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.

(Değişik 2. fıkra: 2814 - 13.4.1983) Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin rızası olmadıkça, anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. 

Kendi bağımsız bölümünde ise ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir.

Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Arzu kısım
Arzu kısım - 3 ay Önce

Muvaffakatını % 100 olmasımı gerekiyor %80 kabul olmaz mı bahçe kapısı için 1 kişi şikayet ediyor diye bahçe kapınızı kapatabilir ler mi? Belediyeye gidip izin alınırsa çoğunluk imza verirse bu tez çürür mü

Zeynep
Zeynep - 5 ay Önce

Ben giris katta oturuyoru aparman yöneticisi imza toplayarak bahçeye giden demiri kestirip kap-kacak mış ben de istemiyorum nasil bir yol izlenmem gerekir

EMLAK GÜNDEMİ: Projede yer alan bir bölümü yönetici ve kat malikleri değiştiremez. Ortak alanlarda değişiklik yapma yetkisi de yönetici ve kat maliklerindedir.

Mustafa
Mustafa - 4 ay Önce

Ben giriş kata oturuyoru apartman görevlisi ve apartman da oturanlar bahçe demiri kestirip yol yapmak istiyorlar dava aça bilrmiyim ben istemiyorum

EMLAK GÜNDEMİ: Bina kurul kararı yoksa evet açabilirsiniz. Ancak toplantıda bu karar alınmışsa dava açsanız bile sonuç olumsuz çıkar.

Veli deniz
Veli deniz - 7 ay Önce

Bahce katından oturuyorum kendi konumdan küçük bir kapi acmak istiyorum binadan imza toplayarak nereye basvurmam gerekir yasal püredüsür nedir nasıl yol izlemeliyim bana yardımcı olurmusunuz

EMLAK GÜNDEMİ: Bahçe katındaki (zemin kat) konuta kapı açılabilmesi için, önce kat maliklerinin beşte dördünün muvaffakatının alınması ardında belediyeye başvurulması gerekir.

Türkan Karasu
Türkan Karasu @Veli deniz - 5 ay Önce

Daireme iki giriş kapım var. Apartman içinden girilen ana çelik kapıyı iptal ettirip, apartman bahçesinin farklı bi yerinden daireme halihazırda mevcut ikinci giriş kapımdan ( buraya çelik kapı taktırarak ), sadece bu kapıdan daireme giriş çıkış yapmak yasalara uygun mudur? 2 giriş kapım zaten vardı daireyi satın aldığım zaman. Kesinlikle ikinci kapı açılmayacak yani. Dairem iskanlı ve kat mülkiyeti tapulu. Teşekkürederim. Türkan Karasu

EMLAK GÜNDEMİ: Kapı açtırmak veya kapatmak projede yer almadığı için yapılamaz. Yapıldıysa bile kanuna aykırı yapılmıştır. Kapıların yerleri bina projelerinde yer alır, yapılacak tüm değişilikler için projenin revizyonu gerekir.

Birsen incitmez
Birsen incitmez - 4 ay Önce

6daireli yazlik apartmanda ikinci katta oturuyorum. Alt kattaki daire bahceye görüş alanımı kapatacak şekilde ağaç dikti bu yasal mıdır.

EMLAK GÜNDEMİ: Bahçenin ortak alan olması veya olmaması ile ilgili olarak cevapta değişir. Ortak alanları (bahçe dahil) malikler dilediği gibi kullanamaz. Yönetimle konuşarak ağacın farklı bir yere dikilmesini talep edebilirsiniz.

Elif
Elif - 3 ay Önce

Bahçe katında evim var rutubet olduğu için camı büyütmek amaçla duvarı kırdık kapı koyduk bahçe ortak alan kullanılmaması adına kapının önüne demir koyduk apartmandan şikayet geliyor ne yapabilirmi

EMLAK GÜNDEMİ: Bu yaptığınız tüm tadilatlar için aslında hem kat maliklerinden hem de belediyeden izin almanız gerekirdi.

İlyas
İlyas - 1 ay Önce

Zemin katta oturuyorum apartmanın girişinde kapı var ama ben onu kullanmıyorum merdivenden aşağı iniyoruz zemin kat olduğu icin balkondan kapı açtık ve burayı kullanıyorum bunun apartmana veya belediyeye zararımız varmı tşk.

EMLAK GÜNDEMİ: Kapı için önce kat malikleri kurulunda karar alınmalı ardından projede değişiklik yapılmalı ve belediyeden izin alınmalıydı.

İlyas
İlyas - 1 ay Önce

Zemin katta oturuyorum apartmanın girişinde kapı var ama ben onu kullanmıyorum merdivenden aşağı iniyoruz zemin kat olduğu icin balkondan kapı açtık ve burayı kullanıyorum bunun apartmana veya belediyeye zararımız varmı tşk.

EMLAK GÜNDEMİ: Kapı için önce kat malikleri kurulunda karar alınmalı ardından projede değişiklik yapılmalı ve belediyeden izin alınmalıydı.


SIRADAKİ HABER