banner53

Bahçe Duvarı için Ruhsat Gerekli mi?

Bir arsanın ya da binanın etrafına yapılan duvara “bahçe duvarı” deniyor. Bahçe duvarları ile ilgili merak edilen konuların başında ise ruhsat gerekliliği bulunup bulunmadığı geliyor.

Bahçe Duvarı için Ruhsat Gerekli mi?

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde yer alan esaslara göre, bahçe duvarı için ruhsat alınması gerekmiyor.

Yönetmeliğe göre bahçe duvarının yüksekliği, binaların yol tarafındaki cephe hatlarının önünde 0,50 metre, gerisinde ise 2 metre geçemiyor. Ayrıca üzerlerine yükseklikleri 1 metreyi aşmayan parmaklıklar yapılabiliyor.

Aynı yönetmeliğin 63’üncü maddesinde ise basit tamir ve tadiller ile korkuluk, pergole ve benzerlerinin yapımı ile bölme duvarı, bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak ve benzeri elemanların tamirlerinin ruhsata tâbi olmadığı açıklanıyor. Madde 55’te şu açıklama yer alıyor: “Bahçe duvarlarının yüksekliği, binaların yol tarafındaki cephe hatlarının önünde 0.50 metreyi, gerisinde ise 2 metreyi geçemez. Ayrıca üzerlerine yükseklikleri 1 metreyi aşmayan parmaklık yapılabilir. Fazla meyilli ve tehlike bulunan yerlerde uygulanacak şekli takdire Belediye yetkilidir.

Bahçe Duvarları

Madde 55:

Bahçe duvarlarının yüksekliği, binaların yol tarafındaki cephe hatlarının önünde 0.50 metreyi, gerisinde ise 2 metreyi geçemez. Ayrıca üzerlerine yükseklikleri 1 metreyi aşmayan parmaklık yapılabilir.

Fazla meyilli ve tehlike arzeden yerlerde uygulanacak şekli takdire Belediye yetkilidir.

Okul hastane, cezaevi, ibadet yerleri, elçilik, sefarethane, açık hava sineması ve benzerleri gibi özellik arzeden bina ve tesislerin bahçe duvarları ile sanayi bölgelerinde yapılacak bahçe duvarların bu madde hükmüne tabi değildir.

Madde 63:

(Değişik:RG-2/9/1999-23804) Basit tamir ve tadiller ile korkuluk, pergola ve benzerlerinin yapımı ile bölme duvarı, bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak ve benzeri elemanların tamirleri ruhsata tabi değildir. Bunlardan iskele kurmayı gerektirenler için Belediyeye yazılı müracaat edilmesi zorunludur. Bu kapsamda kalmakla birlikte binanın ısı yalıtımını etkileyen işlemler yapılamaz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER