banner53

Bahçe Duvarı için Ruhsat Gerekir mi?

Müstakil evlerde hem gizliliğin hem de güvenliğin arttırılabilmesi için tercih edilen bahçe duvarları yeni bir soruyu gündeme taşıdı. Bahçe duvarı yapmak için ruhsat almak gerekir mi?

Bahçe Duvarı için Ruhsat Gerekir mi?

Pandemi süreci ile birlikte devletin almış olduğu önlemler ve insanların sağlıkları adına duydukları endişe sebebi ile evlerimizde diğer insanlardan izole bir şekilde hayatımızı geçiriyoruz.

Bu süreç özellikle de apartmanlarda kendilerine ait etkinlik alanı oluşturma şansı olmayan kişiler için çok daha zor ve sıkıcı geçti. Durum böyle olunca da insanlar bahçeli ev arayışına çıktılar.

Özellikle de sağlığın bu kadar gündemde olduğu bu süreçte insanlar kendileri için meyve ve sebze üretimi yapabilecekleri bahçeli evlere, hafta sonlarını insanlardan uzak ve rahat bir alanda geçirmelerini sağlayacak hobi evlerine ve doğayla iç içe olabilecekleri konutlara yöneldiler.

Koronavirüsün neden olduğu bu talep artışı üzerine bir de konut kredi faizlerinin düşürülmesi eklenince konutlardaki suni fiyat artışı müstakil ev arayışındaki insanları arsa ya da arazi almaya yönlendirdi. Özellikle tarım için elverişli olan topraklarda çiftlik evleri oldukça gündemde.

Bahçe Duvarı Yapmak İçin İzin Almak Gerekir mi?

Koronavirüsü sürecinde elini çabuk tutan kişiler kendilerine müstakil ev, bahçe, tarla, çiftlik evi ya da arsa alarak pratik olan prefabrik ev şansı ile konutlarını inşa ettiler bile. Sıra düzenleme ve güzelleştirme aşamasına geldi.

Bahçelerinde hem güvenliği hem de gizliliği arttırarak yaşam kalitesini geliştirmek isteyen kişiler bahçe duvarları ile çalışmalarına başlıyorlar. Tabi bu durum da akıllara bir soruyu daha getiriyor: Bahçe duvarı yapmak için izin almaya gerek var mı?

Gerekli yönetmelikler dikkate alındığında eğer bahçe duvarında iskele kurumu yapılmayacak ise herhangi bir izin almanıza gerek yok fakat uymanız gereken bazı sınırlılıklar var. Eğer yaptıracağınız duvar için iskele kurmanız gerekiyor ise bu durumda da belediyeden gerekli izinleri almanız gerekiyor.

Bahçe Duvarının Sahip Olabileceği Özellikler Nelerdir?

Bahçe duvarları için belirli yönetmelikler dahilinde bazı standartlar verilmiştir. İmar iznine sahip olan topraklar üzerinde yapacağınız bir duvarın yüksekliği yol tarafındaki cephede 50 santim, konut tarafındaki cephede ise maksimum 2 metre yüksekliğinde olabilir.

Duvarın üzerine 1 metre demir parmaklık takma hakkınız bulunmaktadır. İmar izni olmayan bir bahçede ise özellikler şu şekilde olmalıdır: Yol tarafındaki cephede bahçe duvar yüksekliği 1 metre iç taraftaki cephede ise maksimum yükseklik 1,5 metre olabilmektedir. Yine bu duvar üzerine de 1 metre olacak şekilde parmaklık takabilirsiniz. Fakat unutmanız gereken şey parmaklıkların görüşü kapatmaması gerektiğidir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşeakkus
Ayşeakkus - 1 hafta Önce

Komşu benim tarafa yerleri 40 SM var pencere leri var kapattira bilirmiyiz izin vermememize remen yaptılar kapattirabilirmiyiz birde bizim arsaya geçmiş bulunmakta burda direkleri var kaldimalarini istiyoruz ne yapmalıyız mahkemeye mi vermem gerekiyor saygılar aydınlatırsanız memnun olurum iyi günler

EMLAK GÜNDEMİ: Öncelikle belediyeye durumu iletin. Çözüm sağlanamazsa mahkemeye gidebilirsiniz.

SIRADAKİ HABER