Bağış Yoluyla Miras İptal Edilebilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Dedemiz vefatından önce sahibi olduğu gayrimenkullerin, üç erkek çocuğuna devredilmesini istedi. Bunun için altı kız kardeşin noterde iznini aldı ve bu amacın gerçekleşebilmesi için mallar, bir kız kardeş üzerine devredildi. Bu kız kardeş de tarlaları üç erkek kardeşe satış sureti ile devretti. Şimdi noterde muvafakat veren kız kardeş, imzasını geri çekmek istiyor. Bu mümkün mü?" sorusunu cevapladı.

Bağış Yoluyla Miras İptal Edilebilir mi?

Doğrusu vatandaş, kendi başına yaptığı bu işlemlere nasıl karar veriyor hayret ediyorum. Şu dolanbaçlı yollara bakar mısınız?

Mesela mülkiyeti üzerine alan kız kardeşin, erkek kardeşlere satış sureti ile gayrimenkulleri devretmesi yerine, dedenin hayattayken satış sureti ile devretmesi niye düşünülmedi? Mademki satış yapılacak, bu kadar dolanmaya ne gerek var?

Şayet dede hayattayken devrin gerçek satış olmadığı muvazaa olduğu iddiasında bulunulacaksa, bu defa kız kardeşin yaptığı devir için aynı iddia ileri sürülebilecek.

Zira olayda hak sahibi görülen mirasçılar, birinci derece mirasçı. Yani saklı payı olan mirasçılar.

Bunun gerçekte bağış olup da ‘satış’ gibi gösterilmesi, muvazaa yollu bir devir olduğu anlamını taşır ve kız kardeşlerin bu devri iptal talebi gündeme gelebilir.

Bir kız kardeşin imzasını geri çekmesinden söz ediliyor. İmzanın geri çekilmesinden ne kastedildiğini hukuki olarak anlamak için olayı dosyasından izlemek lazım.

Mesela noterde neye imza atıldığını görmeden, fikir ileri sürmek hatalı olur.

Bir torun adına tescilden sonra bu torunun yaptığı hukuki işlem görünürde mümkün olabilecek bir işlemdir. Ama tüm evrakları incelenmeden okuyucumu yönlendirmeyi doğru bulmuyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Necla yavas
Necla yavas - 1 yıl Önce

Merhaba dedem va anneannem köydeki 750 metre kare arsa ve iki katlı köy evini 5 çocuğunun en küçüğüne 2 ay önce onları baktığı için bağış yaptı simdi dayim bu yeti satisa çıkardı ve eşim burayi almak istiyor biz burayı fiyat degeri neyse o miktardan alicaz diger teyzemler ve dayimlar ileride dedemle nenem vefatvederse nasil bir hak sahibiler ben burayi tamamen iyi niyetimle ve usulüne uygun vaziyette eşimin adina olacak dedemleri diger cocuklari bskmiyor dayim onlarla ilgileniyor bakimlari onda ve bu yuzden zeten bagus yaptilar ileriki zamanlarda arsanin satisi iptal alabilirmi davaya giderlerse mahkemeyi dayimla mi görecekler benden ne tür bir talepleri olabilir satışın iptali olabilirmi çünkü ben orayı alırsam ev yapmayi düşünüyorum dedemlerin vefatindan sonra diger cocuklari hak talep ederlerse sonucu ne olur

EMLAK GÜNDEMİ: Çocukların mirasta saklı payları vardır. Anne baba mallarını tamamını veya bir kısmını bir çocuğuna bağışlasa bile diğer çocuklar saklı paylarını mahkeme yoluyla talep edebilirler. Eğer diğer kardeşler bu bağıştan ve satıştan razı iseler yazılı bir sözleşme alınabilir.

Nevzat şafak
Nevzat şafak - 1 yıl Önce

Kırklar eri çakılıya yeni tek katlı ev yatım rusatlı suyu aldım ama elektirik direyi isteror iki adet bunun içinde bunun içinde yapılması içinde bir iki sene beklemem lazımış öyle söyleyorlar oturma izinide alsam ayniyimiş ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

EMLAK GÜNDEMİ: İskan alıp gerekli evraklarla yeniden başvurunuzu yapmanızı öneririrm.

SIRADAKİ HABER